Teraristika a korálovky Snake-Lampropeltis

Korálovky,Lampropeltis mexicana,Lampropeltis Pyromelana,teraristika,vlastní odchov,terária,líhně

Stěny terárií

Stěny terárií :
Boční a zadní stěny dodávají zvířatům pocit bezpečí a snižují riziko stresu.. Mají také dekorativní účel a mohou být místem ke šplhání.Zadní stěna sestávající z několika terásek zvětšuje životní prostor zvířat a zajišťuje také větší teplotní diferenciaci,protože teplý vzduch stoupá vzhůru.Většinu materiálu lze přilepit k zadní stěně silikonovým lepidlem v případě skleněných terárií a v případě dřevěných či jiných u mně oblíbenou tavnou pistolí.

Korkové desky : Jsou nejčastěji používaným materiálem a ve většině komerčně vyráběných terárií mají tloušťku 2-6 cm. Korek se snadno instaluje a není příliš drahý.Má i další výhody,nehnije a neplesniví.Materiál však není rovný a proto se hůře instaluje.Používejte takový korek který není slepený,protože lepidlo na korek je jedovaté. Existuje více způsobů než jen korek,třeba polystyrén ale nejčastěji je používaný korek,proto se zde zmiňuji o něm.
Obyvatelé terária mnohdy do korku vykusují díry a ten se nevyhnutelně rozdrobí,zvláště v teráriu s vysokou vlhkostí,obývaném velkými ještěry.To je jeden z důvodů, proč já nejčastěji používám polystyrén s povrchovou úpravou písku či kamínků,předejdu tím drobení stěn a následným opravám.

Technická poznámka : Korek se dá, v případě že máte korkovou kůru pěkně narovnat,pokud jej namočíte do horké vody.

Pláty rašeliny : Tenké pláty rašeliny nejsou příliš pevné,ale někdy se používají v paludáriích.Rostlinám se ve vlhké rašelině dobře daří. Rašelinové pláty se zřídka používají na zadní stěny,pro špatnou manipulaci a křehkost,ale dají se přichytit rybářským vlascem přilepeným k plastikové fólii,která se pak dá nalepit na sklo. Vždycky si však nechte několika centimetrovou vzduchovou mezeru,protože rašelina se vlhkostí roztahuje.

Břidlice : Je obvykle jen 5 mm silná a dá se přilepit k zadní stěně silikonovým lepidlem. Spoje zakryjte dalším kouskem břidlice. Při instalaci břidlice do terária na zadní stěnu,je nutné terárium položit na záda. Mezery můžete odstranit,zasadíte li břidlici do malty. Silnější břidlicové desky o síle 1-2cm se musí přidělat nejdříve na polystyrénový podklad.. Břidličnou stěnu je nutno zabezpečit aby nespadla,na zvířata nebo skleněné tabulky a totéž platí pro dlažební kámen,který má menší rýhování než břidlice.
Dekorativní těžkou šedohnědou zadní stěnu je možné vytvořit pomocí lávy zasazované do malty.Klaďte vždy jen jednu řadu.

Velké kameny : Dají se napodobit pokrytím například uretanové pěny nejrůznějšími materiály. Kusy nebo desky z polystyrénu můžete řezat buď ostrým nožem,nebo například horkým drátem či horkým vzduchem. Já používám plynový hořák pro závěrečné dotvarování zadní stěny a jednotlivé nalepené komponenty a části zadní stěny opaluji hořákem až do konečné podoby. Pozor,dobře při pálení polystyrénu větrejte,vznikají při pálení jedovaté výpary.
Polystyren pak můžete pokrýt papírovou drtí,polyesterovým vláknem, pryskyřicí,sádrou nebo pletivem,které poslouží jako základ pro maltu či omýtku.

Uretanová pěna : Uretanová pěna Styropor připomíná tvrdší polystyrén s jemnějším povrchem. Je stálobarevná,lehce se aplikuje a vypadá přírodně. Rostliny se na tento materiál lehce přichytí,ještěrky ho však mohou úplně rozškrábat a cvrčci nebo larvy potemníků se jím prokoušou. Spreje s izolační pěnou vytváří pěnu podobnou pěně na holení,která postupně ztvrdne. takto vzniklou světle žlutou, nebo světle zelenou pěnu pak můžeme přestříkat retušovacím autonátěrem. Pokud tak učiníme až po zatvrdnutí pěny,bude povrch hladký.Pokud použijeme retuše okamžitě po nanesení pěny,bude povrch jamkovitý a bude připomínat lávu. Po deseti minutách po aplikaci pěny do ní můžeme zasadit další materiál,jako například štěrk,kamínky a pod. Pěna ve spreji je toxická a je potřeba ji alespoň dvacetkrát opláchnout teplou vodou.Základní materiál
pokryjte několika vrstvami pevné směsi rychleschnoucí malty,spárového cementu nebo sádry. Substrát také můžete natřít několika vrstvami polyesterové pryskyřice,nebo latexovou emulzí. na vlhký povrch můžete rozhodit písek,štěrk, vermikulit nebo piliny,případně můžete zamíchat štěrk do základní směsi. Nátěr polyesterové pěny se snadno seškrábe a proto by se měl používat pouze v teráriích s obojživelníky,pokud je neživíte zvířaty která by mohla nátěr okousat. K polyesterové pryskyřici je potřeba přidat tvrdidlo.
Po nanesení na polyesterové vlákno povrch přejeďte válečkem,aby se odstranili vzduchové bubliny. Postup opakujte až pryskyřice zaschne.
Pokud chcete,můžete povrch natřít,neboť nemusí vypadat jako přírodní skála.
Můžete rovněž použít nátěr v prášku rozmíchaný s vodou,do níž přidáte tři polévkové lžíce lepidla na dřevo (Herkules,Duvilax). Vrstva nátěru pak bude velice tvrdá a pevná. Nátěr pak vyleštíte do jemna prachovkou,nejlépe při rozsvícených terarijních světlech,protože pak můžete hned vidět výsledek.

 
Korálovky,Lampropeltis mexicana,Lampropeltis Pyromelana,teraristika,vlastní odchov,terária,líhně