Teraristika a korálovky Snake-Lampropeltis

Korálovky,Lampropeltis mexicana,Lampropeltis Pyromelana,teraristika,vlastní odchov,terária,líhně

Rostliny

Živé rostliny :
Neslouží jen jako dekorace,ale umožňují zvířatům se schovat a šplhat po nich. Nehrají žádnou roli ve vytváření kyslíku ve vzduchu v teráriu a jak terarijní živočichové tak krmná zvířata je často okusují. Nesmějí mít nebezpečné trny nebo bodliny jako některé kaktusy a nesmějí být jedovaté. Jed mohou zvířata strávit také při požírání kořisti,která se živí jedovatými listy.
Rostlinám s příliš nedaří v suchých teráriích,kde nemají dostatek vody,nebo je zde špatný typ zeminy. Vlhké rostliny mohou často být zdrojem infekcí. Pokud ponecháte rostlinu v květináči,toto riziko se sníží a rostlinu můžete kdykoliv odstranit. Pokud uvážíme nevýhody suchých terárií,hodí se sem nejlépe  sukulenty (kaktusy,agáve a pryšce),druhy rodů Crypthantus nebo Sansevieria.
Do vlhkých terárií používáme rostliny následujících rodů : Anthurium (toulitka),Aphelandra ,bambus,begónie,Caladium,,Calathea,Codiaeum (kroton),Columnea,Cordyline (dračinka),Ctenanthe,Dracaena,Epipremnum,Ficus,Fittonia,Maranta,Monstera,Peperomia,,Philodendron,Spatiphyllum,Stromanthe,5ada kapradin,bromélií a orchidejí (najdete v každém domácím atlase rostlin). Můžete samozřejmě zkusit i jiné druhy rostlin,já zde popisuji pouze ty které jsou již teraristy vyzkoušené a používané.


Orchideje :
Vyžadují velké množství světla. Do teplých a vlhkých terárií (denní teplota 18-27 stupňů,vlhkost 60-80%) se hodí malé orchideje,které nepotřebují chladné nebo suché období „odpočinku“. Orchideje které potřebují odpočinek,většinou poznáte podle  válcovitých „zduřenin“ při základně listů.

Orchideje potřebují čerstvý vzduch,neměli by na nich zůstávat výkaly a dejte pozor aby se na ně z okolních květin nepřenesly mšice a červení roztoči. V teráriích se nesmějí používat insekticidy. Instalujte zde zdroj měkké vody,nebo s ní rostliny postřikujte. Některé orchideje žijí epifyticky.


Kapradiny :
Tropickým kapradinám se daří ve vlhkých teráriích a řada z nich potřebuje jen málo světla. Pravidelně je postřikujte aby neutlačovaly ostatní rostliny. Mechy jsou též velice dekorativní a nepotřebují mnoho světla. Tropické mechy vyrážejí z vlhkých kmenů stromových kapradin. Vlastní mechy nesnášejí vysoké teploty a rychle hynou. Teraristické obchody občas prodávají jávský mech Vesicularia dubyana ,který roste na mokrých březích a u vodopádů.


Umělé rostliny :
Vyžadují minimální údržbu a díky nim můžete terárium zařídit výlučně s ohledem na potřeby zvířat. Také se tolik nepoškodí i když například Leguáni zelení je budou škrábat a okusovat,dokud je úplně nezničí. Umělé listy však mohou být po spolknutí nebezpečné a drobní ještěři mohou uvíznout v úžlabí listu umělé rostliny.

 
Korálovky,Lampropeltis mexicana,Lampropeltis Pyromelana,teraristika,vlastní odchov,terária,líhně