Teraristika a korálovky Snake-Lampropeltis

Korálovky,Lampropeltis mexicana,Lampropeltis Pyromelana,teraristika,vlastní odchov,terária,líhně

Podklad

Podklad :
Typ podkladového materiálu závisí na typu terária a jeho obyvatelích. Řadu vhodných materiálů lze sterilizovat tak že je v horké troubě necháme po dobu 30 minut při teplotě 200-250 stupňů. Pokud je terárium napadeno klíšťaty,materiál jako dřevěné hobliny nahraďte papírem.
Do prohlubní s pískem se hodí spíše hrubozrnný písek,protože na rozdíl od jemného písku se zvířata při hrabání tak snadno neproboří. Rovněž se z něj dají lehce prosít výkaly. Protože do písku proniká také moč a vlhkost z rostlin,stává se semeništěm bakterií,a je proto třeba ho jednou za půl roku vyměnit.
vyvarujte se podlažního vytápění,protože písek absorbuje teplo ve velkém množství,aby ho postupně uvolňoval,takže zvyšuje riziko přehřátí. Plazi si často mohou ucpat žaludek pískem a tomu předejdete,pokud budete zvířata udržovat v dobrém stavu a potravu jim budete podávat na misce. Nepoužívejte písek se zrny menšími než 1 mm,protože se může dostat do tělesných otvorů. Jeden druh těženého žlutooranžového písku ztvrdne po lehkém navlhčení a proto se nejlépe hodí do pouštních a stepních terárií.Seženete ho snad v každém písečném lomu.

Dá se i koupit pravý pouštní písek v lepších teraristických obchodech . Je také žlutooranžový,  je tvrdší než Evropské písky ale je dost drahý.

Akvarijní štěrk :
Průměr 2-3 mm. Je poměrně ostrý,tvrdý a při spolknutí nebezpečný,neboť způsobuje ucpání žaludku. Mezi kamínky štěrku také mohou uvíznout výkaly a krmná zvířata. Tento materiál proto raději do terárií nepoužívejte,a nebo pouze do akvarijní části terária.

Hydrogelové granule :
Absorbují velké množství vlhkosti,pročež jsou vysoce hygienické a vhodné do karanténních terárií.Nesmí však dojít k nebezpečí že by zvířata mohla granule spolknout. V granulích se také ráda schovávají krmná zvířata usazují se v nich výkaly,proto je často a pravidelné promývejte.

Kompost :
Rozkládá se a páchne když nasákne vodou. Čerstvý kompost může také obsahovat pesticidy nebo hnojiva,která jsou pro terarijní zvířata toxická. Starší kompost podporuje vzrůst rostlin v sušších teráriích,nepoužívejte však kompost obsahující perlit.

Drcená rašelina :
Ve vlhku nehnije,podporuje však kyselost půdy a vody,to ale obyčejně nebývá problém. Kyselost totiž zpomaluje růst bakterií a plísní. Tenké vrstvy rašeliny však rychle vysychají a řadě rostlin se v rašelině nedaří.

Listový humus,kompostovaná kůra :
Jsou to velice přírodní materiály.Nikoli však příliš hygienické. Sterilizujte je proto v trubě po dobu 30 minut,při teplotě 200-250 stupňů.Rostlinám se v tomto podloží daří a plazi si v nich budují skrýše,úkryty a kladiště. Hrozí však nebezpečí rozkladu a vzniku plísní,proto podklad pravidelně obměňujte ( v závislosti na tom co zvířata a prostředí vyžadují). V případě výskytu chorob nebo parazitů zeminu okamžitě odstraňte. Do půdy můžete přidat žížaly,protože ji čistí od výkalů a jsou rovněž přídavným zdrojem potravy.

Orchidejový kompost :
Můžete prosít a použít ve vlhkých teráriích,protože se téměř nerozkládá a netrpí plísněmi.

Mech :
Můžete použít ve vlhkém teráriu s obojživelníky. Dobře zadržujte vodu,ale holá místa musíte pravidelně nahrazovat . rašeliník také dobře zadržuje vlhkost a ačkoli rychle uhyne,nezanechává holá místa. Pomocí tohoto materiálu můžete budovat dekorativní nory a doupata.

Březové třísky :
Jsou velice rozšířené. Například cedrové třísky jsou však jedovaté a několik dalších druhů může způsobit plicní potíže. Dřevěné třísky mají přírodní vzhled a podklad se snadno obměňuje. Tento materiál však ve vlhkých teráriích hnije a způsobuje vznik plísní. Třísky se nesmějí přilepit na vlhkou potravu,aby je zvířata nespolkla. Vyměňujte je podle potřeby nebo minimálně 4x ročně.

Dřevěné hobliny :
Snadno se vyměňují a samy o sobě jsou dokonale hygienické. Materiál však vypadá nepřirozeně. Hadi se pod hoblinami rádi schovávají,řada ještěrů a želv je ráda požírá a způsobuje si tak ucpání střev a vnitřních orgánů.

Linoleum a vinylová krytina :
Použité na podlahu a zadní stěnu se snadno udržují a nepodporují vznik parazitů,takže jsou velmi hygienické. U živočichů kteří mají problémy s hladkými povrchy,je pokryjte kůrou nebo třískami. Vybudujte také úkryty a další dekorativní prvky.

Noviny a hygienické ubrousky :
Dají se snadno denně měnit,takže jsou velmi hygienické. POužívejte je v karanténních teráriích,nebo v případě výskytu chorob a zamoření parazity.

 
Korálovky,Lampropeltis mexicana,Lampropeltis Pyromelana,teraristika,vlastní odchov,terária,líhně