Teraristika a korálovky Snake-Lampropeltis

Korálovky,Lampropeltis mexicana,Lampropeltis Pyromelana,teraristika,vlastní odchov,terária,líhně

Osvětlení

Osvětlení :
Snažte se naprosto přesně napodobit délku dne země,odkud určitý druh pochází.Během noci vypněte všechna žlutá a bílá světla,abyste zabránili vzniku stresu. Zvířata pocházející z rovníkových oblastí jsou zvyklá na stálou délku dne 12 hodin. Délka dne v severní Evropě okolo padesátého stupně severní šířky se pohybuje od 16 hodin v létě do 8,5 hodiny v zimě. Ujistěte se o bezpečnosti instalací a dejte pozor,aby se horké lampy a elektroinstalace nedotýkali zvířat nebo skla.

Wolframové žárovky : Mají velký tepelný výkon a relativně slabé světlo (35 luxů na 40W).Srovnejte to s intenzitou plného slunečního světla v tropech,která je až 100000 luxů.
Podloží deštného pralesa je osvěcováno asi 200-500 luxy. Světelné spektrum těchto svítidel také neodpovídá dennímu světlu a jejich teplo a je rozptýlené,takže nevytopí ani na 35 stupňů Celsia.

Reflektory (bodová svítidla) : Zaměřují teplo i světlo do jednoho místa,takže se vytváří teplotní gradient. V teráriu o minimální výšce 40 cm,použijte 40 wattové reflektory. Ty mohou vytvořit teplotu až 45 stupňů ve vzdálenosti 35 cm od zdroje světla. 60 wattová svítidla mohou při menší vzdálenosti než 50 cm způsobit i popáleniny.

Bodová svítidla : Svítidla z lisovaného skla mají stejný účinek jako obyčejné reflektory,ale výraznější,takže se hodí spíše pro větší terária. 80 wattové svítidlo vytváří teplotu 45-50 stupňů na vzdálenost 50 cm. Pro tato světla používejte porcelánové úchytky,protože běžné stojany jsou křehké,dlouho nevydrží a mohou způsobit popáleniny.

Keramické teplomety : Nevyzařují světlo,pouze teplo.Díky této nepřirozené vlastnosti mohou být při nesprávném použití nebezpečné,protože zvířata se neschovají před neviditelnými tepelnými paprsky a mohou se přehřát. Mohou se použít v opravdu velkých teráriích jako doplňkový tepelný zdroj,za předpokladu keramického krytu.

Trubicové halogenové zářivky : Vydávají více světla než tepla.To samé platí o tak zvaných úsporných žárovkách. Jsou proto ideální do bažinných terárií,kde roste mnoho rostlin,ale teplota by neměla být nijak vysoká. Specializované obchody a odborníci na teraristiku ve vašem nejbližším Tera-obchodě,by vám měli doporučit správnou barvu podobnou dennímu světlu,která by zabezpečovala dostatek denního světla pro růst rostlin. Instalace by měla být vodovzdorná.
Teplo vydávané úchyty pro svítidla se dá využít jako součást vytápění terária. Nepřipevňujte světla přímo na dřevo (riziko vzniku požáru),ale na kov,nejlépe hliník. Halogenové zářivky pravidelně blikají,jak jimi prochází střídavý proud,asi 50-60x za minutu. Člověk to nezaregistruje ale řada zvířat to zaznamenává,proto použijte vysokofrekvenční svítidla,která blikají na frekvenci která zvířata neruší a která neblikají při zapínání.

Ultrafialové záření : Výše uvedené typy svítidel,kromě některých typů halogenových zářivek,nevydávají ultrafialové světlo. To je však důležité pro tvorbu důležitého vitamínu D. tento druh světla je pro člověka neviditelný.
Ultrafialové světlo se dělí na záření UV-A (vlnová délka 315-400 nm),UV-B (280-315 nm) a UV-C (100-280 nm). Vlnová délka ultrafialových svítidel je většinou uvedena na obalu.
UV-A záření účinkuje na kůži a pomáhá udržovat zdravou barvu. UV-B  vytváří vitamín D, a zabraňuje tak vzniku rachitidy,také nazývané křivice. Přílišná intenzita ultrafialového záření o jakékoli vlnové délce je škodlivá,ale speciálně UV-C záření způsobuje rakovinu kůže a poruchy vidění. Přírodní UV-C záření je z vetší části pohlcováno ozónovou vrstvou. Používá se také při čistění vody do akvárií. Proto si u každého typu svítidla před zakoupením pečlivě přečtěte návod.
Rozsah použití ultrafialových zářivek závisí na druhu živočicha (zda má rád slunce nebo ne),jeho původu (otevřená pláň nebo podloží deštného pralesa),pigmentací a složení potravy.
Běžné sklo nepropustí využitelné spektrum ultrafialového záření,ultrafialové lampy mají proto speciální sklo,které umožní průchod světla. Ultrafialové paprsky projdou také průhlednou plastikovou fólií,ale ta se během času opotřebuje. na využití ultrafialového záření se odborníci nemohou shodnout. Vědci prokázali že vitamín D se neabsorbuje v žaludku,teraristé odborníci však tvrdí,že pokud je vitamín D přítomen v dostatečném množství v potravě,není UV záření nutné. Já ovšem tvrdím,že zodpovědné využívání UV paprsků je vždy výhodou. Hovoří pro to i poznatky z mých vlastních chovů .
Řada plazů UV světlo vyhledává. Nechte je na ně navyknout postupným zvyšováním dávek.
Většina UV zářivek přestane vyzařovat ultrafialové světlo po 6-9 měsících a je třeba je vyměnit. Pokud se tak nestane mohou vydávat příliš mnoho buď ultrafialového,nebo infračerveného (tepelného) záření,které při nesprávném použití může vést ke vzniku popálenin,očních a kostních chorob. Například obecně rozšířená 300 W zářivka se smí používat 15-60 minut denně v teráriích o objemu nejméně 2m krychlové,přičemž musí být minimálně 75 cm nad zvířaty.

Halogenová svítidla bez filtru : Mají velkou světelnou intenzitu,vyzařují široké světelné spektrum zahrnující i UV paprsky a také značné teplo. Do menších terárií se hodí malé lampy,ale nesmějí být příliš blízko hořlavých materiálů.

 

Světelný kryt :
Světla se často instalují přímo do krytu terária.Kvůli zahřívání by vypínač neměl být uvnitř krytu,ale raději pod teráriem na kovové podložce,která pomáhá rozptýlit teplo a zvyšuje jeho životnost.
Světelný kryt se může zahřát až na teplotu 40-50 stupňů celsia a proto je třeba ho odvětrávat.Natřete vnitřek světelné krabice,matově bílým nátěrem,který odráží světlo.Mezi světelný příklop a terárium potom umístěte mřížku,která láme světlo,a zvířata nebudou trpět prudkým světlem.

 
Korálovky,Lampropeltis mexicana,Lampropeltis Pyromelana,teraristika,vlastní odchov,terária,líhně