Teraristika a korálovky Snake-Lampropeltis

Korálovky,Lampropeltis mexicana,Lampropeltis Pyromelana,teraristika,vlastní odchov,terária,líhně

Nemoci plazů

Nemoci plazů


OBECNĚ

Nemoci plazů jsou velmi ošemetnou záležitostí a pro mnohé i tabu. Prvotní a základní příčinou je obecně špatný chov a nevyhovující podmínky. Pokud o svého chovance budete pravidelně a svědomitě pečovat,nemusíte se dalších řádků vůbec bát.

Na úvod bych rád napsal, že "nejlepší léčbou je prevence". Nikdy nezanedbejte povinnosti, které s chovem plazů souvisejí a případným "katastrofám" se snaže předcházet. Existuje několik zásad, které by měl každý chovatel dodržovat:

1) o chovaném jedinci si sehnat co nejvíce informací. "Dokonalá" informovanost je to nejdůležitější.
2) zajistit co nejideálnější podmínky v nádrži (velice důležitá relativní vlhkost vzduchu, teplotu, výměnu vzduchu)
3) pravidelný přísun potravy a vody
4) pravidelný přísun vitamínů, v lepším případě i slunečních paprsků (v horším například ozařování UV paprsky uměle - ReptiGlo zářivka
Repti-Glo zářivka
5) exkrementy odstraňovat co nejdříve
6) jednou za čas provádět celkovou údržbu celé ubikace (závisí na frekvenci vyměšování)

Posledním bodem je "častá kontrola plaza", který jsem si nechal zvlášť. Tímto totiž můžeme odhalit případné onemocnění. V případě podezření provedeme vnější vyšetření:

Reptile - Vitamin 1) Kůže - sledujeme: např. barevné odlišování, otoky, ranky, strupy, zbytky staré kůže a pod.
2) Oči - sledujeme: propadlé bulvy, odřeniny, zaschlé kůže po svlékání
3) Tlama - sledujeme: pootevřenou tlamu, abnormální tvorba slin, otoky, tvorbu hlenu, vředy a pod.
4) Dýchání - sledujeme: frekvenci, hloubku, zvuk (správně je neslyšně)
5) Kloaka - sledujeme - čistotu, otoky

POZOR NA PARAZITY

Parazitologické onemocnění je způsobeno například nehygienou nebo se projevuje u nově dovezených druhů rovnou z přírody. Jedná se většinou o ektoparazity - klíšťata, roztoči. Dále hůře pozorovatelné tasemnice, škrkavky, hlístice, aj., které se dají někdy rozpoznat z trusu. Hlavními znaky při napadení parazity jsou: nechutenství, hubnutí, apatické chování, průjem, zvracení, časté koupele ve vodě, aj.

Roztoči - např. Ophionyssus natricis, Pterygosoma, Ixodorhynchus
Arpalit Parazitují hlavně na kůži nebo pod šupinami. Škodí tím, že hostiteli odebírají krev, lymfu a mohou také zavléci do těla infekci. Odhalit se dají buď přímo vizuálně, nebo nadzvednutím šupin (u roztočů pod 1 mm). K hubení se používají estery kyseliny fosforečné (organofosfáty), látky na hubení hmyzu s účinnou látkou dichlorvos, která ale nepůsobí proti vajíčkům. Také se musí dávat pozor na dávkování, které není přímo dané a musí se posuzovat vzhledem k velikosti nádrže a výkonnosti větrání. Hlavními znaky otravy chovanců jsou malátné stavy, apatické chování, odmítání potravy. Ubikace v době léčby musí být naprosto holá (bez podkladu) a sterilní. Úspěšnější je si vyhradit zvláštní -karanténní nádrž pro tyto i jiné případy.

Klíšťata
Jsou viditelná okem a nejčastěji na nově dovezených zvířatech. Dají se odstranit mechanicky "vytočením" po namazání alkoholem nebo chloroformem. Dále jsou také účinná: Arpalit (1%), Frontline, Ivomec bolus. K lokálním ošetřením se používají roztoky karbarylu.

Červi - např. škrkavky, kapilárie, tasemnice, pijavice
Výše jmenovaní parazité jsou pro zvířata velmi nebezpeční. Na každý druh se používají různé léky a stojí za to se poradit s veterinářem (odborníkem na plazi).

Přehled léků - antiparazitik pro plazy i obojživelníky
Tato tabulka je informativní a použití každopádně zkonzultujte s odborným veterinářem

Účinná látka Obch. jméno Dávkování Spektrum působnosti Poznámky
Metronidazol Flagyl 40-100 mg/kg, orálně, po 2 týdnech opakovat améby, bičíkovci, obrvení dávky nad 100 mg/kg jsou otravující, u rodů Lampropeltis,Drymarchon nepřekračovat dávku 40 mg/kg
Tinidazol Simplotan 170 mg/kg, orálně, opakovat každých 24 hodin po 8 dnů améby působí proti extraintestinálním stádiím
Sulfamethazin --- 75 mg/kg, orálně, pak 45 mg/kg, orálně, každých 24 hodin kokcidie ---
Natrium sulfamethazin --- 30 mg/kg, orálně, pak 15 mg/kg, každých 24 hodin kryptosporidie ---
Praziquantel Droncit 15-20 mg/kg, orálně, po 2 týdnech opakovat ploštěnci, tasemnice ---
--- Yomesan 150-200 mg/kg tasemnice bílé tablety, dobře snášenlivý
Niclosamid Mansonil 150 mg/kg, orálně, po dvou týdnech opakovat tasemnice ---
Emetindichlorid Emetin 0,5 mg/kg, injekčně do svalu nebo injekčně pod kůži každých 24 hodin po 10 dnů ploštěnci ---
Fenbendazol Panacur 50-100 mg/kg, orálně, pod dvou týdnech opakovat hlístice proti roupům téměř neúčinný
Mebendazol Telmin 20-25 mg/kg, orálně, po dvou týdnech opakovat hlístice ---
Pyrviniumpamoat Molevac 0,5-1 ml/kg, orálně, po dvou týdnech opakovat roupi optimální proti roupům
Levamizol Citarin 10 mg/kg, injekčně do svalu, po dvou týdnech opakovat plicnivky ---
--- Concurat 100-300 mg/kg, orálně cizopasníci rodu Nematoda vyskytují se ve střevech (hlavně v tenkém), v plicích, v uzlinách, v cévách
--- Tasnon 25 mg/kg škrkavky ---
--- Neguvon koncentrace 0,2 % klíšťata, roztoči ---
Ivermektin Ivomec 0,2 mg/kg, injekčně do svalu roztoči, klíšťata, jazyčnatky, hlístice kontraindikace u želv

Všechny dávky jsou počítáný z živé váhy!

BAKTERIE

Bakteriální onemocnění se léčí pomocí antiseptik (peroxidy) a antibiotik. Samotná léčba je velice obtížná a to i z důvodu špatné snášenlivosti antibiotik hlavně u plazů. Také je velice důležité přesné dávkování, tzn. zjistit přesnou váhu jedince. Není-li dávka přesná (malá nebo podávaná po kratší dobu), bakterie si proti antibiotikám vytvoří imunitu. Zase na druhou stranu, když je dávka příliš velká, může způsobit zdravotní potíže. Velice důležitá je při takovém onemocnění podpůrná léčba. Tzn. zajistit vhodnou teplotu, potravu (nepřekrmovat), dostatek vitamínů (hlavně C - 10 mg/kg, B - 10 mg/kg).

PLÍSNĚ

Oproti bakteriálnímu onemocnění není toto tak závažné, ale zase na je dlouhodobé. Kožní plísně se projevují zpravidla drsným ztluštěním, zrohovatěním kůže. Ta se musí "oloupat" na kůži zdravou a pak aplikovat příslušné léky. Jinak to nemá smysl. Běžnými prostředky proti plísním jsou např. malachitová zeleň, hypermangan, antimykotikum ketokonazol, Nizoral, Imaverol, Tinactin, aj. Po léčbě je dobré zvíře chovat ještě dále v karanténní nádrž, aby se plíseň nevrátila nebo uzdravené místo "nazašpinilo". Existují i plísně vnitřní. Léčí se obtížněji, to je logické.

ANOREXIE

Toto téma je velice obsáhlé, protože příčin může být hned několik. Mezi ty hlavní patří hlavně: špatný chov, nevyhovující podmínky, nesprávná potrava, avitaminóza , vnější - vnitřní zranění, aj. "První pomocí" je hledat případné chyby v chovu. Nepodaří-li se chyby odhalit nebo jsou-li eliminovány a pořád se náprava neobjevuje, je na místě nakrmit nucenně. Reptivite Jako krmnou látku můžeme použít potravu, na kterou byl plaz dosud zvyklý nebo nakrmit pomocí kaše. Ta se do žaludku zavede hadičkou. Chovanec by měl dostávat jen malé kousky (malé množství) potravy, aby nebyl žaludek příliš zatěžován. Pro lepší pozření je dobré sousto obalit například ve vaječném bílku. Poté mu potravu vložíme do tlamy a počkáme na polykací reflex. Nedostaví-li se (jak se mi stalo u Chamelona jemenského) musíme mu pomoci. Zatlačíme sousto dále do hltanu a jemným masírováním ho posunujeme směrem k žaludku. Takovéto krmení provozujeme do té doby, než jedinec nezačne sám potravu přijímat.

ZVRACENÍ

Velice příbuzná záležitost s odmítáním potravy. Dostavuje se z podobných, ne-li stejných příčin jako výše uvedené téma. Tento stav může také vyvolat cizí těleso v hltanu, stres (nikdy neobtěžujte své miláčky po obědě!), nádor, absces, otrava. Léčbu předchází vyšetření.

PRŮJEM

Je obdobu zvracení se stejnými příčinami. Nebezpečí ale spočívá v tom, že se ztrácí z těla velké množství tekutin. Důležité je proto zajistit dostatečné množství tekutin a rychle navštívit odborného veterináře.

ZÁCPA

Mezi hlavní příčiny patří: exsikóza (dehydratace), ucpání střev (většinou podkladem). Jako nejsnadnější domácí léčbou je koupel v teplé vodě. Při ní ještě můžeme jemně masírovat oblast kloaky. Jako účinnější metoda je podání slunečnicového oleje (2-3 ml/kg).

PORANĚNÍ

Jakékoli poranění (i sebemenší) je živnou půdou pro infekci. Proto je velice důležité jej včas ošetřit. Ránu vyčistíme 0,9 % roztokem NaCl a poté vydezinfikujeme 70 % alkoholem. Poté je důležité ranku sledovat a případné zanícení podchytit ještě v ranném stádiu (nasazení antibiotik). Spáleniny nižšího stupně můžeme pomazat mastí z rybího tuku nebo podat např. roztok Betadine. Příhodné je i podávat vitamín C a B-komplex (rozpustit ve vodě).

ŠPATNÉ SVLÉKÁNÍ STARÉ KŮŽE

rozprašovač Častý problém! Časté chyby v péči a chovu: malá vlhkost vzduchu v teráriu (v době svlékání se musí vydatně rosit!!), málo vitamínů (zásadně A a B), nízká teplota okolí, onemocnění (parazité), absence hrubých předmětů, o které si plaz starou kůži sloupne. Když už se však zvíře svlékne špatně, musí se mu pomoci. Zbytky, cáry se musí doloupat. Připravíme vlažnou koupel např. z heřmánku (pozor, také vysušuje) či řepíku lékařského a plaza máčíme klidně i několik hodin. Poté zaschlou kůži jemně odloupneme. Zvýšenou pozornost si zaslouží oči. Tam je špatný svlek nejproblémovější.

ABSCES

Jsou duté útvary, které jsou vyplněné hnisem vzniklým rozkládání tkání. Léčbu není radno praktikovat v domácích podmínkách, protože absces se musí nejprve chirurgicky rozříznout, hnis odstranit a ránu zašít uzlíkovým stehem. Proto doporučuji zvolit odborného veterináře.

HNILOBA TLAMY - STOMATITIS ULCEROSA

Je také časté onemocnění a někdy bývá velice zákeřné. Jistými příčinami jsou opět chyby v chovu: stres, mechanické poškození sliznice, nedostatek hlavně vitamínu C a A. Za těchto podmínek se v dutině ústní přemnoží bakterie rodů např. Aeromonas, Proteus, Pseudomonas. Příznaky jsou takovéto: tuhý hnis v tlamě plaza nebo na jeho rtech. Odmítání potravy, která s tím logicky úzce souvisí.

Samotná léčba musí nastat co nejdříve. Čím dříve se hniloba podchytí, tím lépe. "První pomocí" je dezinfekce dutiny ústní nějakým dezinfekčním prostředkem (hypermangan, tinktura, trypaflavin, peroxid vodíku) i několikrát denně. Jako podpůrná léčba se doporučuje klid plaza a zvýšený přísun vitamínu C a A. Poté můžou nastoupit antibiotika. To už je ovšem záležitost dosti odborná a je rozumnější ji nechat na veterináři.

 
Korálovky,Lampropeltis mexicana,Lampropeltis Pyromelana,teraristika,vlastní odchov,terária,líhně