Teraristika a korálovky Snake-Lampropeltis

Korálovky,Lampropeltis mexicana,Lampropeltis Pyromelana,teraristika,vlastní odchov,terária,líhně

Teraristika

                                       

specialista na důchodové zabezpečení
FREE photo hosting by jpeg.CZ

 

Slovo TERÁRIUM je odvozeno od latinského "terra"( země ). Je to vlastně nádrž, určená pro chov terarijních živočichů, kde se snažíme co nejvěrněji napodobit přírodní podmínky ( biotop ) jednotlivých chovaných živočichů.

Terrarium


Teraristika je mladý chovatelský obor. Mnoho lidí stále ještě většinu  terarijních živočichů (hlavně hady) považuje za něco strašného a odporného, co je potřeba pokud možno zabít.Ale já říkám a svými články se vás budu snažit přesvědčit,že pouze živý had je dobrý had.
Snad právě díky mýtům o hadech,se u nás publikace na téma teraristika objevují spíše sporadicky. Je pravda, že žáby, hadi, ještěrky a jiní "podivní " tvorové nikdy nepřitahovali člověka tak, jako třeba psi, kočky, nebo jiná hebká, osrstěná  zvířata. A to i přesto, že právě hebká srst savců i peří ptáků, dokáže narozdíl od plazí kůže, vyvolat velmi ošklivé alergie. Navíc se terarijní živočichové nemusí několikrát denně venčit, většinou nedělají hluk a např. hadi vydrží bez potravy i několik týdnů. Snad i proto dnes zájem o tuto "havěť" především mezi mladými chovateli neustále roste. Podobně jako akvaristika, tak se i teraristika stává  postupně koníčkem stále většího počtu lidí.Důležité je pochopit,proč vlastně je tak zajímavé se stát sám chovatelem.

Teraristika je koníček v pravém slova smyslu a prověří skutečnou lásku ke zvířatům. Chov je většinou ekonomicky velice náročný, ať už jde o chovatelská zařízení, elektrickou energii na osvětlení a vytápění, zajištění dostatečného množství mnohdy speciálního krmiva, nebo o samotná chovná zvířata, jejichž ceny jsou někdy závratné. A to všechno terarista podstupuje většinou bez  záruky nějaké návratnosti, mnohdy s nejistou možností udržet dlouhodobě chovance naživu.Ale je to kráná zaliba a pro toho kdo jí propadne,není cesty zpět.

Cílem každého teraristy by mělo být nejen udržet své chovance při životě, ale hlavně studovat jejich životní projevy a snažit se o jejich rozmnožení. Správně chápaná teraristika by měla také přispívat k řešení problémů s ochranou přírody, která je jak u nás, tak i jinde ve světě čím dál tím víc ohrožená. Mnoho našich tzv. "teraristů" si načerno každoročně dováží ze zahraničí ( hlavně z balkánských zemí ) zvířata nelegálně ulovená v přírodě. Tomuto nezodpovědnému drancování se snaží zabránit jak zpřísňující se předpisy a zákony jednotlivých zemí, tak i mezinárodní dohody . Jinak by se také mohlo stát, že za pár let už by z volné přírody nebylo co dovážet. Je potěšující, že se sice pozvolna, ale přece jenom zvyšují přírůstky z domácích odchovů zkušenějších teraristů. Zde by možná stálo zato, poučit se např. z akvaristiky. Vždyť i akvarijní ryby dříve pocházely výhradně z přírodních odlovů, zatímco dnes produkují gigantické  pěstírny všude ve světě stamiliony akvarijních ryb ročně. Ty nyní, spolu s odchovy akvaristů naprosto pokrývají celosvětovou poptávku, zatímco odlovy z přírody jsou už ve většině světových lokalit téměř vyloučeny.

 
Korálovky,Lampropeltis mexicana,Lampropeltis Pyromelana,teraristika,vlastní odchov,terária,líhně