Teraristika a korálovky Snake-Lampropeltis

Korálovky,Lampropeltis mexicana,Lampropeltis Pyromelana,teraristika,vlastní odchov,terária,líhně

Výroba boxů

Líheň nám jede na plno,vajíčka sílí vše se daří ale je tady ještě jedno ale............
Jde hlavně o to kolik má kdo chovných párů samozřejmě.Já osobně mám několik chovných druhů a proto jsem řešil také otázku,kam s mladými po vylíhnutí??

Každý z vás nejspíše ví a zná ceny terárií. Při počtu řekněme 30-40 různých mláďat ročně,které navíc mají různé nároky po svém vylíhnutí,dojde každý terarista zákonitě až k otázce,jak tuto situaci řešit. Nákup 40 malých terárií??? Instalace elektrických rozvodů,vytápění,čištění atd........ Když pominu že to bude stát skutečný balík což mě zrovna jedno nebylo,zůstalo jen spousta ale......................

A protože jsem tuto otázku řešil také a nebyla pro mě vůbec jednoduchá,nepatřím totiž do skupiny lidí pro které není problém vyhodit řádově 50 a více tisíc (tolik totiž byl odhad specializované firmy),za tyto malé boxy,přišla na řadu hlava,pár papírů,tužka a několik dnů bádání na trhu a jeho nabídce.

Nakonec jsem vymyslel a udělal co mě se zdálo nejlepší a musím říci že můj nápad funguje znamenitě.
A jak jinak........podělím se o něj s vami.

Nejdříve jsem oprášil jedno staré terárium po krajtě o rozměrech cca 150x80x80cm (d,h.v).
Rozvody elektřiny a vyhřívání byli již instalovány,což mě umožnilo popracovat na vnitřku dle mého požadavku.
Zde přichází moment kdy si lidé kteří nevládnou svou malou dílnou a autogenem nevystačí, ale podle zkušeností kamarádů kteří již tento systém také s úspěchem využívají,stačí zajít do jakékoliv kovo-dílny a tam vám každý za pár kaček vyrobí co budete potřebovat.

Oč se jedná??
 
Já jsem po par dnech promýšlení našel v běžných domácích potřebách takové ty krabičky na uchovávání potravin. Znáte všichni předpokládám.Rozměry 30x20x15cm (d,š,v).
Do nich jsem za pomocí své oblíbené tavné pistole vlepil přepážku z polykarbonátu (zakoupíte v hobby potřebách,nebo případně v každém OBI)
Pro lepší orientaci a pochopení nabízím fotografie.................

Do víček jsem vyřízl dva otvory nad každou půlkou zvlášť a zabezpečil je vlepením plastové síťoviny. Nezapomeňte přepážku mezi oběma polovinami vyříznout a vyměřit přesně. Mláďata by měla zůstat opravdu důkladně oddělena.U některých druhů se totiž poměrně pravidelně objevuje u mláďat kanibalismus.Na fotkách je vidět vnitřek boxů.
Popis :
- misky s vodou
- kůra (stočená v namočeném stavu,zatáhnuto gumičkou.Po usušení drží v tomto tvaru)
- podestýlka z kamínků,pro lepší zachycení kůže při prvním svleku.
- samostatné oddělení pro hrst vlhkého rašeliníku.(Mláďata musí mít vyšší vlhkost než dospělí hadi a proto jej udržuji stále v mokrém stavu) Přepážka pro oddělení rašeliníku od zbytku boxu,byla také vlepena tavnou pistolí a přepážka sama je taktéž z polykarbonátu.

A pokračujeme.................

Do již zmíněného staršího terária jsem si nechal vyrobit rošt z drátu o průměru 5 mm o nekolika patrech nad sebou. (podle rozměrů vašeho terária,musíte rozpočítat a rozměřit kolik boxů se vám do roštu vejde a případně vymyslet rozložení boxů podle umístění vyhřívání,osvětlení a podobně).Do tohoto roštu jsem umístil všechny boxy a postavil jej do terária.O výhřev a osvětlení se postaralo terárium samé a manipulace s boxy také není nijak obtížná.V případě nutnosti otevřu terárium vyndám box,vyčistím a vrátím na své místo.
Na bok boxů,případně na rošt můžete umístit popisky a další potřebné informace.

Ještě na závěr nezapomeňte,zapnout terárium s boxy dříve,než do boxů umístíte mláďata a to pro správnou korekci teploty a vlhkosti uvnitř boxů.Teplotu kontrolujte vždy uvnitř boxů teploměrem,nikoli v teráriu.Plast boxů má jiné tepelně izolační vlastnosti než sklo a proto je teplota uvnitř obvykle vyšší než v okolí.Je to trocha laborování ale během několika dnů se vám to podaří stejně jako mně.

Ještě na závěr....celá výroba boxů v počtu 30,včetně roštu mi zabrala cca 1 týden a to pouze po večerech.

Nyní nezbývá než vám popřát ať se dílo podaří a v případě dotazů se ozvěte. Rád vám poradím.

 
Korálovky,Lampropeltis mexicana,Lampropeltis Pyromelana,teraristika,vlastní odchov,terária,líhně