Teraristika a korálovky Snake-Lampropeltis

Korálovky,Lampropeltis mexicana,Lampropeltis Pyromelana,teraristika,vlastní odchov,terária,líhně

Octomilky

Octomilky – Drosophila spp.

 
Tyto malé mušky,nemají tvrdou pokožku,takže se výborně hodí ke krmení malých hmyzožravců,jako jsou žáby,mláďata drobných ještěrů a mladí členovci.

 

Vzhled :
Všechny druhy octomilek jsou asi 5 mm velké. Pěstují se stovky druhů,ale následující nelétavé druhy se v teraristice používají především.

 

- Drosophila melanogaster,je malý druh se zakrnělými křídly

- Drosophila hydei,velký černý druh,červené oči a plně vyvinutá ale
  nefunkční    křídla.

- všechny druhy Drosophila ,které se pomalu pohybují a často odpočívají a
  umožňují tím  ulovení terarijními zvířaty.

 

Odchov mláďat :
Potřebujete si vyrobit směs kterou se dospělé octomilky i jejich larvy budou živit. Existuje mnoho receptů,jejichž základní přísadou jsou kvasnice,ovoce a různé druhy zrní.

 

Uvedu jeden příklad za všechny : Na dně pánve ohřejte vodu s mlékem,nesmíte ji nechat přijít až do varu. Vmíchejte ovesné vločky,až se vytvoří hustá ovesná kaše. Potom vmíchejte dvě tabulky želatiny (tabulky se nejdříve musí namočit do vody,zeptejte se manželek a přítelkyň budou tuto želatinu určitě znát),kvasnice (jednu kostku),rozmačkaný jeden banán,pár lžic cukru,několik kapek vitaminového přípravku (třeba pro plazi) a špetku nipaginu (proti plísni).
Směs by měla být tak hustá aby sama odkapávala ze lžíce,pokud není musíte ještě zahustit ovesnými vločkami,případně zředit mlékem.
Dejte tuto směs do sklenice od kompotu nebo zavařeniny,tak do jedné třetiny obsahu a zakryjte ubrouskem,který přetáhnete gumičkou. Nepoužívejte k zakrytí punčochu,protože nezabrání volně létajícím muškám,aby se pářily s muškami v zajetí,a vznikají pak jedinci schopni létání,což je pro naše potřeby dosti problém.Gumička se snadno sundává případně i umývá.
Směs nechte uležet 24 hodin,dokud kvasnice nevzejdou a přestanou vydávat alkoholické výpary. Do sklenice dejte zmačkaný ubrousek aby mušky měli suché místo. POtom vytřeste do nádoby 200-300 mušek.

První chovnou várku si musíte koupit případně vypůjčit,další octomilky však vzejdou už z vašeho vlastního chovu.

Mušky kladou vajíčka,z nichž se líhnou larvy,které se pak živí připravenou směsí. Larvy se pak během dvou až tří týdnů,v závislosti na teplotě,líhnou v mušky.
Každý týden nasaďte novou chovnou várku. Připravenou směs můžete uchovávat v ledničce klidně několik týdnů.Pokud používáte zmraženou směs,vmíchejte do ní trochu ovoce a kvasnic. Pokud je ve sklenici příliš mokro kvůli množství larev,dejte do ní další zmačkaný ubrousek. Pokud larvám směs nestačí,dejte do sklenice ještě kus banánu.

Vyschlou směs můžete zavlhčit kouskem zralé hrušky. Dospělé octomilky budou také žít déle pokud jim dáte kousek ovoce.

Takovéto chovné zařízení občas zapáchá a proto uvažujte kam jej umístit. Existují také obchodně vyráběné instantní směsi ,které můžete rozmíchat s vodou a vůbec nepáchnou,jsou však drahé.

 

Krmení terarijních zvířat :
Slaboučké, nově vylíhlé mušky krmte několik dní směsí nebo ovocem,teprve pak dávejte zvířatům. Můžete také octomilky chovat přímo na určeném místě v teráriu,kam dáváte několik kousků ovoce. Do terária můžete dát rovněž celou sklenici se zbytky mušek.

Volně létající mušky můžete nalákat do sklenice od zavařeniny s přezrálým ovocem. Jakmile je v nádobě dost mušek,rychle ji přikryjte a pak mušky zkrmujte zvířatům v teráriu.

 
Korálovky,Lampropeltis mexicana,Lampropeltis Pyromelana,teraristika,vlastní odchov,terária,líhně