Teraristika a korálovky Snake-Lampropeltis

Korálovky,Lampropeltis mexicana,Lampropeltis Pyromelana,teraristika,vlastní odchov,terária,líhně

Myš laboratorní

Obratlovci

Obratlovci jako krmná zvířata představují v zásadě kompletní zdroj potravy který není třeba doplňovat vitaminy a minerály.
Jako krmná zvířata můžete používat myši,potkany,křečky,hraboše a další.Velcí hadi žerou i králíky,to však již nejsou hlodavci.

 

Myš :
 

Vzhled,pohlaví a rozmnožování :
Většina myší váží maximálně 45-60g a dožívají se 1-3 roků. Mohou se rozmnožovat každých šest týdnů,ale je lepší nechat samičky dorůst tří měsíců,než poprvé zabřeznou. Po 19-21 dnech se rodí až deset slepých,růžových potomků. S určitou praxí se po 1,5-2 týdnech dají u samiček rozpoznat bradavky. U dospělých jedinců je vzdálenost mezi řitním a pohlavním otvorem asi 5 mm,u samečků mezi řitním otvorem a vyústěním močové trubice asi 15 mm. Samečci bývají často agresivní vůči sobě navzájem.

 

Odchov mláďat :
Myši chovejte v laboratorní kleci nebo ve starém akváriu zakrytém pletivem. Snažte se předejít útěkům.
V kleci o rozměrech 45x15x15 cm,můžete chovat až 5 dospělých jedinců s mláďaty. Dno klece vystelte jutou nebo hoblinami. Rašelina absorbuje lépe močové výpary než piliny,je však prašnější.
Dejte myším nějaký materiál na stavbu hnízda,nejlépe kus látky,roztrhaný papír,případně mě se osvědčily trubičky od toaletního papíru či kuchyňských ubrousků. Mnohokrát se stalo že si myši udělali hnízdo přímo v trubičce. Nikdy nedávejte myším seno,protože může obsahovat nežádoucí parazity.
Klece čistěte často,nejméně jednou týdně. Myši a potkani jsou všežravci.Krmte je zeleninou a krmením pro hlodavce. Mně se osvědčilo dávat myším s krmením sušené psí granule,které jsou vynikající svou nutriční hodnotou,myším chutnají a jsou tím pádem dobře živené pro mé hady.
Nezapomeňte na nádobu s pitnou vodou,případně svislou napáječku (každý Zverimex za cca 30,- Kč). Ta se mě osvědčila nejlépe,nedochází při jejím používání k vylévání vody.
Myši vždy berte za kořen ocásku,mláďata držte v dlani.

 

Krmení terarijních zvířat :
Živé hlodavce zkrmujte vždy v čase plné aktivity krmených zvířat i tehdy ale mohou hlodavci zvířatům ublížit. Z toho důvodu je bezpečnější hlodavce zabít a ihned poté zkrmit v teráriu. Je to však věcí názoru a také závislé na potřebách a chutích jednotlivých chovanců. Někteří moji hadi mrtvou kořist odmítají a proto se snažím alespoň zabránit zranění tím,že dávám pozor na zuby hlodavců a v případě že je to nutné, zabráním dřevěnou špachtlí jejich kousání do chovaného zvířete.
Pokud dáváte hlodavcům vitamin A nebo D,nemusíte je kombinovat s další potravou.Čas od času je ale dobré nakápnout na myš po jejím částečném sežrání multivitaminový preparát a směs minerálů a stopových prvků.
Myší a potkaní mláďata dávejte do terária co možná nejdříve po oddělení od matky. Mateřské mléko je totiž velice výživné a vytváří poměr vápníku a fosforu 1:1. Kostra v té době ještě neobsahuje příliš mnoho minerálů.
Novorozené myši mohou po oddělení od matky přežít ještě 24 až 72 hodin,ale pokud je zvířata do 24 hodin nesežerou,zabijte je a uložte do mrazáku.

 
Korálovky,Lampropeltis mexicana,Lampropeltis Pyromelana,teraristika,vlastní odchov,terária,líhně