Teraristika a korálovky Snake-Lampropeltis

Korálovky,Lampropeltis mexicana,Lampropeltis Pyromelana,teraristika,vlastní odchov,terária,líhně

Moje začátky

Jak jsem začínal…………

 

Jako své první hady jsem si pořídil korálovky mexické-Lampropeltis mexicana. Jak tak ale člověk pomalu kouká kolem, střádá poznatky, zkušenosti a poznává víc a víc, začaly se mi líbit i korálovky rodu Pyromelana.

Všeobecně by se dalo napsat, že při pořizování jakýchkoliv plazů vznikají hned na úvod pro začínající teraristy dva problémy, na jejichž vyřešení je pak závislý další postup při pořizování jedince či jedinců toho kterého vyhlédnutého druhu. Tím prvním je:

- kde si hada pořídit. Hodně záleží na tom, co si kdo rozhodne pořídit. Běžnější druhy nepodléhající registracím a různým omezením jak v rámci CITES, tak podle pravidel a norem EU, se dají sehnat za solidní ceny ve všech lepších zoo-prodejnách nebo výstavách. 

- druhým problémem je umístění chovné nádrže. Pokud má někdo rodinný domek a v něm eventuelně vyhrazenou místnost nebo třeba nepoužívanou garáž přestavěnou na „haďárnu“, tak to není problém. Panelák, to už je tvrdší oříšek

Jako první korálovky jsem na burze v Nizozemí zakoupil mladé Lampropeltis mexicana greeri. Byli staré cca 2 měsíce,po prvním svleku,takže ještě docela drobní hádci. Krásné široké oranžovo/červené pruhy na tmavě šedém podkladu a podle prodávajícího chovatele,také velmi dobře rozkrmení hadi(pozor na mláďata při převozu a podobně,projevuje se u nich kanibalismus).

Bohužel zde narazím na skutečnost která se děje dnes a denně a teraristé mi jistě dají za pravdu.Vždy při koupi nového a mladého hada se vyplatí vědět něco o chovateli od kterého hady pořizujeme.Ono totiž výraz „rozkrmení hadi“ je poměrně dosti důležitý.

Já koupil pár hadů kteří byli rozkrmení,dle slov chovatele a hadi nežrali a nežrali

Nezbylo než sednout k odborné literatuře,internetu a hledat a hledat.Podařilo se mi najít chovatele,který byl naštěstí sdílný a ochotný poradit.Poradil mi věc,při které mi poprvé nebylo úplně nejlépe od žaludku ale ………… Prostě předávám tuto radu dál a to : Vezmete mražené hole,rozmrazíte,zabalíte do igelitového sáčku a ještě dáte prohřát do teplé vody.Pak přijde ta rasovina.Starší ale ostré nůžky,rukavice.nejlépe igelitové a ohřáté hole přestřihnete na dvě půlky podél.Jednoduše bříškem nahoru,hlavu od sebe a fik.Nic moc zážitek na poprvé ale později už se dá zvyknout.Obě půlky holete dáte okamžitě hadovi do terária a nejlépe blízko k němu aby o nich věděl.A světe div se,pach střev a mozečku donutí hada rozstřižené hole pozřít.A dá se říci že je vyhráno.Od té doby mé korálovky baští jako o závod.Mrtvé,živé je jim to více méně jedno.Blahořečím onomu chovateli,za tuto radu,protože ji využívám i nadále na rozkrámování mláďat a nemám problém. Potravou mladých mexikán bývají malé ještěrky,což mají geneticky zakódovano a s navykáním na malá holátka bývají někdy problémy.

Většinu svých druhů chovám ve skupinách 1,2 a začal jsem s tím vlastně právě u těchto korálovek. Pro skupinku hovořila menší velikost hadů v dospělosti a také to, že bych je v dospělosti rád zkusil namnožit a dvě samice dávají větší možnost, že se to podaří – samozřejmě při vytvoření těch nejlepších možných podmínek nahrazujících původní biotop.

Tento druh odchovávám již čtvrtým rokem a musím konstatovat že se mi daří.

Dalším druhem mých korálovek je Lampropeltis pyromelana infralabialis a to v počtu dvě samice a jeden samec. Pro jejich zakoupení rozhodly u mě dva faktory.Jejich krásná barva a fakt,že infralabialisky jsou poměrně raritním druhem.Nejsou chovány běžně ani ve Spojených státech,jejich domovině a proto se považují zcela právem za raritní.

Biotop absolutně odlišný od mexikán, takže vybavení nádrže dalo zabrat o zimování ani nemluvě,ale musím konstatovat že letos čekám první snůšku vajec a na obou samičkách je to již pěkně vidět. Infralabialiskám právě v těchto dnech začíná čtvrtý rok jejich života.

Úplně posledním přírůstkem je mladý pár Lampropeltis pyromelana woodini. . Můžu o nich napsat jen tolik, že se mají čile k světu. Odpoledne - začínají průzkumnou pouť po teráriu. Zatím to vypadá tak, že samec i samička už dobře žerou sami a s docela velkou chutí.Už se těším, až povyrostou – mláďata sice už teď vypadají nádherně, ale o korálovkách pyromelana se všeobecně tvrdí, že čím starší, tím hezčí. Uvidíme. Dle literatury se dorůstají tak kolem 1m max., což je zhruba stejně, jako budou mít v dospělosti i ostatní moje korálovky.

Rád bych se ještě zmínil o druhu, který mě na jednu stranu velmi láká a na druhou stranu se ho také tak trochu bojím – jedná se o Lampropeltis getula californae. Ze všech getulusek je tahle nejkrásnější, ale bohužel mě od jejich chovu odrazuje jejich záliba v pojídání jiných hadů včetně jedinců vlastního druhu a to celkem velmi aktivně. Alespoň podle dostupných informací a dle názoru mnoha chovatelů.


A dále budu pokračovat krajtou tygrovitou.........

 
Korálovky,Lampropeltis mexicana,Lampropeltis Pyromelana,teraristika,vlastní odchov,terária,líhně