Teraristika a korálovky Snake-Lampropeltis

Korálovky,Lampropeltis mexicana,Lampropeltis Pyromelana,teraristika,vlastní odchov,terária,líhně

Moje odchovy

Moje odchovy Lampropeltisek ...........

V průběhu minulých pěti týdnů se moje chovy začaly pěkně pářit.Tomu samozřejmě předcházelo důkladné zimování.

Já osobně používám klasické zazimování hadů,nikoliv měkké zimování.V tuhle chvíli je již na všech samičkách vidět velký nárůst objemu,tzn.že počítám během týdne až 14 dnů budou první snůšky vajec.Zapnul a připravil jsem líheň a teď nezbývá než čekat jak letošní odchov dopadne.(Dávám,pro případné zájemce,návod na stavbu líhně kterou používám já do sekce terária atd.)

Až samičky začnou klást vejce pokusím se o fotodokumentaci a přidám komentář.

                                 

             Páření Lampropeltis Mexicana Greeri

                                   

 Zmatek při páření Lampropeltis Pyromelana Infralabialis

 _______________28.4.2007______________

Bohužel nebyl jsem schopen kladení vajec u první samičky Infralabialis zahytit,protože jsem měl plné ruce práce s ochranou vajec před samcem.

Sedím vám takhle u televize a již v hodně pozdní době mi oko padlo na terária,protože periferním viděním jsem zaznamenal pohyb.Jaké bylo mé překvapení když jsem zahlédl v temném teráriu bílé obrysy vajec které letí vzduchem,Vám myslím nemusím popisovat.V první řadě jsem nečekal vejce ještě alespoň tak tři až čtyři dny a za druhé samice jsou zvyklé klást vejce do vlhkého a teplého rašeliníku.Pohyb který jsem zaznamenal byl ale na druhé straně terária.Rozsvítil jsem tedy a koukám jak samec zápasí se čtyřmi slepenými vejci a jedno z nich do sebe souká jako o život.Vyndal jsem ho ven a naštěstí se mi podařilo zbytek vajec zachránit.Napadené vejce jsem musel od zbylých skalpelem odříznout a zbylá vejce osušit od obsahu protrženého vejce.Od první samice Infralábialisek mám tedy již v líhni 4 vejce.Bohužel musím konstatovat ,že s tímto chováním jsem se ještě nesetkal a bylo to mě poměrně  šokující zjistění.Již druhou noc pořádně nespím a hlídám snůšku druhé samice.Prošel jsem dostupnou literaturu kterou mám,internetové záznamy chovatelů ze zahraničí,u nás se toho totiž o tomto druhu moc dočíst nedá,ale nenašel jsem bohužel ani jedinou informaci o tom že by se Pyromelana Infralabialis takto běžně chovala.Pokud to totiž udělal samec,není nikde jistota že by to nemohla udělat případně i samice.Budu pátrat dál po dalších informacích s tímto jevem spojených a případně Vás budu aktuálně informovat.

Samce jsem proto odstavil do náhradního terária a hlídám a hlídám a hlídám...........................................

_______________16.6.2007________________

Strávil jsem nějaký čas v nemocnici,nebyl jsem tedy schopen dokumentovat a zapisovat průběh kladení vajec a další zajímavosti.Naštěstí se o další snůšky byla schopna postarat rodina a přidat vejce do líhně místo mě.

Pokračuji tedy teď.............

Na přiložené fotografii je vidět jak se vajíčka před líhnutím samotným promáčknou.To je známka brzkého líhnutí mladých.Literatura se o těchto jevech také běžně zmiňuje. A pro mě je toto promáčknutí známkou,brzkého líhnutí mladých a proto pro mě nastává období zvýšené ostražitosti.Nechat totiž dvě vylíhnutá mláďata pohromadě delší čas,mohlo by se mi stát to samé co se již stalo mnoha chovatelům a totiž ,že se mláďata navzájem požerou.U korálovek se totiž v mládí běžně objevuje kanibalismus.

                  

         Vejce Lampropeltis Mexicana Greeri

________________23.6.2007_______________

Včera jsem se konečně dočkal. První mládě Lampropeltis Pyromelana Infralabialis konečně prorazilo svým mléčným zubem skořepinu vejce a začalo se drát na svět. Nevím jak ostatní chovatelé,ale já osobně pokud mládě během řekněme 24 hodin nezačne vylézat ze skořepiny ven,pomohu mu.Stalo se mi totiž předloňský rok,že se mi jedno mládě udusilo ve skořápce.Bylo zcela vyvinuté ale nepodařilo se mu dostat ven,snažilo se udělat několik otvorů ale bohužel žádný nebyl dostatečný natolik aby bylo schopné se títmo otvorem prodrat na svět.Takže jsem zvolil tento postup,pomoci pokud během 24 hodin nedostane ven alespoň hlavu.

Vezmu skalpel a malé špičaté nůžky a otvor který si mládě samo vysekne do skořepiny vajíčka,zvětším opatrně tak na velikost 1 cm.Malými nůžkami poté otvor trošku roztáhnu a nechám vše ostatní i nadále na mláděti samém.V žádném případě se nesnažím mládě vytáhnout ven,pouze mu pomáhám dostatčným otvorem v jeho  výstupu mimo vejce.Různá literatura o této pomoci polemizuje,ve smyslu,zda má smysl odchovávat mláďata která nejsou schopna se sama prodrat na svět,ale většina chovatelů s kterými jsem ve styku takto s vejci zachází a mláďata jsou naprosto zdravá a silná.Proto tento postup používám i já a na literaturu v tomto případě nehledím.

A takto vypadá vejce po výlezu mladěte.V levo vidíte otvor který si mládě vytvořilo mléčným zubem (v tomto případě bez mé pomoci).Ta červená dlouhá věc,táhnoucí se od otvoru směrem nahoru, je jakási pupeční šňůra, kterou je mládě spojeno s vakem uvnitř vejce s vlastní kloakou.Po výlezu ji samo odtrhne.(Modrá tečka je mé označení,pro rozlišení od které samice vejce pochází.)

   

V tuto chvíli již prázdné vejce po mláděti Lampropeltis Pyromelana Infralabialis

 

A takto vypadá první mládě Lampropeltis Pyromelana Infralabialis  z  mého letošního odchovu, kterému se podařilo dostat na svět.Délka v tuto chvíli bude někde kolem 25 cm.Pro odhad skutečné velikosti je mládě vyfoceno na ruce

                                  

               

       Mládě je plné života a naprosto zdravé

Terária pro mladé mám zařízena stejně jako pro dospělé jedince,pouze v menším vydání.Je potřeba udržovat teplotu stejnou jako u dospělých, pouze je potřeba zajistit vyšší vlhkost.To řeším kusem dosti navlhčeného rašeliníku v rohu terária a častým postřikem pomocí rozprašovače.Do vody přidávám vitamín A a vápník.Pohlaví u tohoto mláděte je zatím neurčeno,nicméně podle stavby konce ocasu a kloaky odhaduji že první mládě je samec.Po prvním svleku mláďata rozkrmím a řádově po dvou měsících budou na prodej pro další nadšené chovatele  a obdivovatele tohoto raritního druhu korálovek královských.Případní zájemci se mohou ohlásit přes vzkazy či ICQ.

S líhnutím dalších mláďat se pokusím zachytit obrazově výlez mláděte ze skořepiny..........................

______________23.6.2007________________

A co jsem slíbil se také podařilo.....................

Podařilo se mi zachytit vylézání mláděte z vajicka a to v pořadí druhého z letošního vrhu Lampropeltis Pyromelana Infralabialis.A vzhledem k tomu že se jedná o skutečný zážitek pro teraristy,podělím se o fotografie s vámi. Tady jsou :

                 

Druhé mládě při svém prvním seznámením se světem

              

               A zde v detailu................

O další zajímavé momenty se s vámi samozřejmě také podělím................................

_______________26.7.2007_____________

Takže,celkově se vylíhlo od druhu Lampropeltis Pyromelana Infralabialis 5 mladých. Tři vejce zůstala bohužel neoplodněna.

Očekávám v následujích dnech začátek líhnutí mexicán,takže se pokusím opět o zdokumentování celého procesu do fotografického obrazu. Napíšu komentáře a podělím se s vámi o své poznatky při líhnutí tohoto druhu. Nezbývá tedy nic jiného než čekat ................................

____________________3.7.2007___________________

Tak Mexicány se zatím nelíhnou,dávají si na čas,ale Pyromelány jsou už po prvním svleku dva dny, tak jsem se dal do prvních pokusů s rozkrmováním.
U třech se můj záměr  povedl a každá zbaštila po půlce malého holete.Zbytek bohužel zatím nic, takže za dva dny bude další pokus.Povedlo se mi ovšem první krmení desetidenních Pyromelan zachytit takže fotky přidávám.
Pro porovnání jejich velikosti : Krmení se odehrává v malé krabičce od nějakého šunkového závitku (všichni znáte předpokládám).
Používám způsob střihání holat a umisťování hadů s potravou do těchto malých krabiček. Čas,spousta pokusů a zkušenosti mě dovedli až k tomuto systému.
Mládě nemá tolik místa a po dostatečně dlouhé době,pach střívek a mozečku donutí mládě potravu pozřít.

Fotky jsou tady,omlouvám se za kvalitu ale je to bráno makrem,jinak nebylo možno vůbec zaostřit.

 


___________________6.7.2007__________________

Tak jsem se dočkal...................

Včera večer jsem objevil první proraženou skořápku mléčným zubem a dnes se první mládě Lampropeltis mexicana začalo klubat na svět. Opět se mi podařilo tento okamžik zachytit fotoaparátem a proto fotku přikládám.
Sám jsem zvědav kolik z celkově 9 nakladených vajec se podaří,protože konkrétně u tohoto druhu mám pouze tak 40% úspěšnost. Nevím čím je to způsobeno ale je to tak. U ostatních druhů mám pouze tak kolem 10 % neúspěchu,ve smyslu neoplodněných vajec,ale mexicánám se nějak nedaří oplodněnost zvednout. Zazimování,strava,vitamíny,minerály vše dodržuji naprosto precizně kvůli zvýšení počtu oplodněných vajec ale stále už třetí rok jsou výsledky stejné. Letos zatím nevím ale během pár dnů budu vše vědět. A pokud bude stále setrvalý stav,budu muset sehnat dalšího samce do chovu a vyzkoušet připuštění jiného samce.

O všem budu samozřejmě referovat.

Takže slíbené foto zde : 

 

 
Korálovky,Lampropeltis mexicana,Lampropeltis Pyromelana,teraristika,vlastní odchov,terária,líhně