Teraristika a korálovky Snake-Lampropeltis

Korálovky,Lampropeltis mexicana,Lampropeltis Pyromelana,teraristika,vlastní odchov,terária,líhně

Ještěři obecně

Na světě žije asi 3000 druhů ještěrů,kteří obývají zvláště tropické a subtropické oblasti.Nejdůležitějšími čeleděmi jsou agamovití,baziliškovití,gekonovití,leguánovití,chameleonovití,
scinkovití,ještěrkovití a varanovití.


http://www.unb.br/ib/zoo/grcolli/jalapao/Iguana.jpg


Základní podmínky chovu :
Samci ještěrů jsou často agresivní,když brání své teritorium.Snažte se předcházet střetu,aby si samci nekonkurovali při obstarávání potravy,partnerek,úkrytů a míst ke kladení vajec.

Proto dejte do každého terária je jednoho samečka a snažte se,aby každý ještěr měl svůj úkryt a místo ke slunění. Příznaky stresu nejsou okamžitě rozpoznatelné,snižuje se tím odolnost vůči červům a dalším parazitům,což může být pro zvíře osudné.

 Potrava :
Většina ještěrů jsou dravci a všežravci,množství přijímané potravy se však lisí podle druhu.Malí ještěři se živí hlavně hmyzem (octomilky,mouchy,zavíječi voskoví atd),rádi však také olizují ovoce.

Větší druhy většinou žerou větší kořist.(cvrčci,kobylky,novorozená myší mláďata apod.) a ovoce.

Leguáni jsou pouze býložravci,většina varanů a chameleonů jsou masožravci. Ropušníci žerou pouze mravence,kteří jsou nezbytnou součástí jeho potravy.

Býložraví ještěři,kteří se v přírodě živí primárně rostlinnou potravou,mohou trpět střevními a ledvinovými problémy,pokud přijímají příliš mnoho živočišných bílkovin. Jejich mláďata však potřebují o něco více živočišných proteinů.


Určení pohlaví :


Samečci se často vyznačují těmito znaky.

1.)    Propracovanější výhružný postoj. Ještěři jsou teritoriální  živočichové a zvláště samečci mají nejrůznější výstražné znaky,např.jasné zbarvení,hřebínek nebo krční laloky.Mají také robustnější stavbu hlavy a těla.Vodítkem může být výstražné chování,např.kývání hlavou a kolébání ze strany na stranu.

2.)    Po obou stranách zesílený kořen ocasu s pohlavním orgánem viditelným jako malá zduřenina za kloakálním otvorem.

3.)    Větší femorální póry na spodní straně stehen a anální póry před kloakou.Tyto znaky jsou zřetelnější v období páření.Při námluvách a páření póry vylučují typický pach.Scinkové femorální póry nemají

4.)    Výrůstky za kloakou ,několik trnitých šupin,které však nejsou příliš obvyklé.

5.)    U ještěrů je možné sondování,vzhledem ale k jejich prudkým reakcí ho nedoporučuji.

Obrázek “http://www.legwanzielony.com/artykuly/1/2.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.

Páření :
Po námluvách sameček pevně zachytí samičku za krk nebo za bok.Toto kousání vypadá ošklivě a může zanechat na těle samičky jizvy (další znak pro rozpoznání pohlaví),jedná se však o přirozené chování. Pokud je samička připravená k páření,dovolí samečkovi aby se na ní z boku přitiskl svým kloakálním otvorem. Samotné páření pomocí jednoho hemipenisu může trvat několik vteřin,ale i řadu minut. Chameleoni se páří odlišným způsobem.

Kladení vajec :
Většina vejcorodých ještěrů klade vejce do dolíku ve vlhké hlíně nebo písku.Tmavou hlínu můžete poprášit stříbrným pískem,takže lépe rozeznáte kam samička vejce zahrabala. začněte hledat vejce jakmile samičce náhle zeštíhlí boky.
Mnoho gekonů lepí svá vajíčka na různé předměty. Vejce mají kožovitou skořápku,která u některých druhů ztvrdne.Pokud má ještěr nedostatek vápníku nebo vitamínu „D“ může se stát že vajíčka nenaklade. Samice někdy také nemůže najít vhodné místo ke kladení vajec,což jí působí stres. Březí samici,která má problémy,poznáte podle vyhublejšího ocasu a nohou.Zvíře vypadá celkově unavené. Někdy začne znovu sama žrát.Nesnesená vajíčka postupně ztvrdnou.

Jakmile zjistíte že samice přenáší vejce,může jí veterinář aplikovat injekce,které pomáhají vyvolat kladení vajec.Pokud léčba selže je potřeba operovat. Jedná se o velký zákrok,při němý může být nutné odstranit celé rozmnožovací ústrojí (vejcovody). Operace je však nezbytná jinak zvíře uhyne.

 Odchov mláďat :
Téměř všichni ještěři připomínají po narození podivně vypadajícího cvrčka. Chovejte je pokud možno odděleně, ve zvláštních teráriích. U některých druhů je možno chovat mláďata pohromadě,protože se naučí žrát příkladem ostatních. Krmte je po malých dávkách třikrát denně. Většina druhů potřebuje  mělkou misku s vodou (POZOR na utopení). Pokud to ještěrům nepůsobí stres,každý den postřikujte,aby mohli pít kapičky vody.

Řada ještěrů pohlavně dozrává velice brzy,zvlášť pokud mají dostatek bílkovin. Samičky které začnou klást vejce příliš brzy,však nedosáhnou mormální tělesné délky a rychle se vyčerpají.


Choroby :


Zdravý ještěr………

-         nemá vystouplé pánevní kosti a ocasní obratle

-         má dobře vyplněná stehna

-         „ochutnává“ jazykem předmět který před ním podržíte

-         Nemá pokřivené nohy a nedělá mu potíž zvednout pánev od země.

Zranění,ulomené prsty apod. nejsou nebezpečné,pokud se dobře zahojí. Zvlášť gekoni a anolisové mohou trpět nedostatkem jódu,který se projevuje nepravidelným ztluštěnin pod krkem. Přidejte proto do pitné a postřikové vody jodid draselný, v poměru 0,6mg/litr.

U falsum i ostatních gekonů se mohou objevit vápníkové kapsy,což jsou bílé bouličky za krkem a ušními otvory po obou stranách,jsou však neškodné.


Manipulace a ochrana :


Většina ještěrů způsobuje pouze „mechanická“ zranění a to následujícími způsoby.

-         kousnutím (velcí i malí ještěři)

-         škrábnutím drápy

-         úderem ocasu

Velké,neklidné druhy ještěrů chytejte v rukavicích,přičemž si chraňte zápěstí a paže silnou vrstvou látky.Nezapomeňte že řada malých ještěrů může odhodit část ocasu a může utéci. Ztrátu krve omezují stažením svalů a nový ocas jim doroste během několika měsíců. Větší druhy ještěrů si mohou rovněž ulomit ocas,ten však nedorůstá.

Jedinými jedovatými ještěry jsou Korovec jedovatý Heloderma suspectum  a Korovec mexický Heloderma horridum, chránění na seznamu CITES II. POcházejí z mexica,Střední Ameriky a západu USA. Jed vstřikují kousnutím a může být smrtelný. Tito ještěři jakoby s korálovitou kůží mají tmavé tělo s červenými a žlutými skvrnami a dosahují délky 60-80 cm. Pro potřeby amatérských teraristů se však vůbec nedovážejí.


http://animal-world.com/encyclo/reptiles/lizards_venomous/images/GilaMonsterWHLGi_C2040.jpg

         Heloderma suspectum nahoře a  Heloderma horridum dole

http://www.ryanphotographic.com/images/JPEGS/Heloderma%20horridum%20Mexcian%20beaded%20lizard.jpg


Velké klidné ještěry můžeme jemně zvedat oběma rukama pod břichem. Neklidnějšího jedince nejprve uchopte levou rukou za hlavou. Posuňte pravou dlaň pod břicho,aby ukazováček a prostředníček byly okolo hlavy. pak uvolněte levou ruku a přidržte jí kořen ocasu a zadní nohy. Jiná možnost je chytit zvíře jednou rukou za hlavu a přední nohy a druhou rukou za kořen ocasu a zadní nohy.Při tomto způsobu však nebývají zvířata tak klidná jako v předešlém případě.

http://loving-my-animals.surfino.info/uploads/Chester.JPG

Iguana iguana

Nikdy nezvedejte ještěra za ocas. U malého ještěra přiložte ruku naplocho k tělu a jemně ho uchopte za krk mezi palec a ukazováček. Tělo vám potom spočine v dlani.

Pokud vás ještěr kousne můžete ho přimět  uvolnit stisk několika způsoby. Nechte ho uprchnout na podlahu,podržte ho pod vodou nebo mu zakryjte oči. Pokud všechno selže,nakapejte mu do tlamy ocet nebo alkohol.

Velké ještěry přenášejte v papíru a plátěné tašce,nebo je dejte do pevné,dobře izolované krabice. Chameleony nechte pokud možno sedět na větvi,nebo je dejte do plátěné tašky. Malé ještěry přenášejte v plastikové krabičce vystlané papírem.

 
Korálovky,Lampropeltis mexicana,Lampropeltis Pyromelana,teraristika,vlastní odchov,terária,líhně