Teraristika a korálovky Snake-Lampropeltis

Korálovky,Lampropeltis mexicana,Lampropeltis Pyromelana,teraristika,vlastní odchov,terária,líhně

Iguanidae

Čeleď Iguanidae zahrnuje asi 60 rodů a 700 druhů. Dělí se na čtyři podčeledi. Iguaninae (pravý leguáni),Anolinae (anolisové),Sceloporinae (leguánci),Tropidurinae (trnoleguáni).
Tito ještěři mají na těle výrazné znaky . Hřebeny,krční kapsy (zejména u stromových druhů),a přilby. U samečků jsou znaky obvykle výraznější. Mívají charakteristické výhružné chování,zahrnující mimo jiné klanění hlavou. Ocas tvoří asi dvě třetiny celkové délky.


Obrázek “http://www.inseparabile.com/images/iguana1.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.


Vzhled :
Zaměřím se na nejčastěji chovaného leguána Zeleného Iguana iguana,kterého chovám i já.Dosahuje délky 1,5-2 metry,přičemž trup měří u samce 50 cm,u samice 40 cm. Je to denní stromový ještěr. Má šedozelenou barvu,často s tmavšími pruhy na těle a na ocase. Na hřbetě a kořeni ocasu je hřeben. Pod tupou hlavou visí velký žlutý krční lalok. pod dolní čelistí je velká kulatá šupina.
Podruh I.i.rhinolopha pochází ze severní Kostariky a má na nose dva až tři měkké rohy,na rozdíl od Iguana iguana,který žije v jižní Kostarice.

 
Rozšíření :
Střední a Jižní Amerika,některé ostrovy v Karibiku. Tento leguán obývá nejrůzněkší biotopy,především pak deštné pralesy,zvláště v blízkosti vody.

 
Základní podmínky chovu :
Před zakoupením Leguána zeleného si uvědomte,že dospělí jedinec potřebuje terárium velikosti minimálně 200x100x200 cm. Sem se vejde jeden samec a dvě samice (leguáni jsou pospolitá zvířata). Ve větším teráriu můžete chovat více zvířat. Dominantní samci se vzájemně nesnášejí. Mladé leguány můžete vychovat v menším teráriu,které musí být vysoké,se spoustou větví ke šplhání. Leguán zelený,rád odpočívá na vodorovné větvi u stropu terária blízko lampy.
V teráriu napodobujícím deštný prales musí být teplota minimálně 25-30 stupňů,s teplými místy pod bodovými reflektory z lisovaného skla až 35-40 stupňů. Noční teplota je 20-25 stupňů. Zvířata postřikujte každý den po celý rok,ale nesmí pak být příliš mokro (relativní vlhkost 60-80% ve dne,80-100% v noci).
Od prosince do dubna je chladnější,sušší období (teplota 30-35 stupňů přes den,15-20 stupňů v noci).
Terárium musí obsahovat velkou nádobu s vodou,nejlépe ještě vyhřívanou. Leguáni se rádi vyprazdňují nad vodou,což musíte mít na paměti a vodu opravdu velmi často měnit. Leguáni často odfrkávají přebytečné soli,čímž znečišťují stěny terária,které je třeba často čistit.
Nikdy nepoužívejte do terária materiál který by mohl leguán spolknout,jako štěrk a vodu absorbující granule.


http://www.libertyscentre.co.uk/images/reptiles/wr0299.jpg

 

 
Korálovky,Lampropeltis mexicana,Lampropeltis Pyromelana,teraristika,vlastní odchov,terária,líhně