Teraristika a korálovky Snake-Lampropeltis

Korálovky,Lampropeltis mexicana,Lampropeltis Pyromelana,teraristika,vlastní odchov,terária,líhně

Chameleonidae

Zákonná ochrana,všechny druhy jsou chráněny přílohou CITES II.,kromě druhů rodu Rhampholeon a chameleona jemenského.


                 Obrázek “http://www.erpeta.com/CHAMELEONTES-Dateien/image020.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.

 

Chameleoni jsou velice přitažliví svým neobvyklým vzhledem a svým neobvyklým chováním.Většinu druhů lze však v zajetí jen stěží udržet naživu,natož rozmnožit. Naberte nejdříve zkušenosti chovem méně náročných ještěrů. Snažte se opatřit si co nejvíce informací. Než se rozhodnete pořídit si chameleona.,dobře si všechno promyslete a zařiďte pro zvíře předem všechny podmínky.
Péče o chameleony je časově velice náročná a znamená každodenní starost. Kdo si to neuvědomí a těší se, jak bude chameleon šplhat po pokojových rostlinách a vychytávat mu doma mouchy,brzy zjistí že zvíře postupně chřadne.
Zkušení chovatelé udělali v poslední době velké pokroky v chovu chameleonů,zůstáva však stále řada nezodpovězených otázek.

Vzhled :
Budu se zabývat pouze podčeledí Chameleonidae (praví chameleoni) nikoli Brookesiinae.
Chameleoni mají po stranách ploché tělo  s dlouhým chápavým ocasem. Řada druhů má hřebeny na hlavě,hřbetě,ocase,pod krkem a na břiše. Mají srostlé prsty,tři na jedné straně a dva na druhé,které tvoří malé chodidlo. Jazyk je stejně dlouhý jako tělo a ocas dohromady,má rozšířený konec a chameleoni ho používají k chytání kořisti. Oči se mohou pohybovat nezávisle na sobě a jsou uložené v pohyblivých jamkách,takže mohou jezdit sem a  tam,aniž by se chameleón pohnul. Oční víčka jsou srostlá,takže jsou vidět pouze panenky.
Chameleoni rozhodně nemění barvu tak často jak si lidé myslí. Schopnost měnit barvu jim umožňuje upoutat pozornost  nebo bojovat se sokem a zastrašit útočníka. Projevuje se také při změnách denního cyklu,maskování a páření. Březí samice dává jasně změnou barvy najevo,že už se pářit nechce. Pokud chce chameleón absorbovat více tepla a slunečních paprsků,ztmavne. Naopak pokud se chce ochladit,změní barvu na světlejší.
Ve volné přírodě se chameleoni nedožívají příliš vysokého věku. Ačkoli některé druhy se mohou dožít až 10 let,většina z nich (zejména malé druhy) se nedožívá více než 1-1,5 roku.

Rozšíření :
Praví chameleoni tvoří 4 rody,zahrnující asi 130 druhů. Žijí v nejrůznějších biotopech v Africe,Arábii.Indii a na Srí Lance. Chameleon obecný (CITES II) žije v jižní Evropě a severní Africe.


Podmínky chovu :
Chameleoni si vytvářejí teritoria a mají sklon ke stresu.
Obvykle dáváme do poměrně velkého terária jen jednoho jedince. V teráriu musí být spousta vodorovných a šikmých větví,dostatečně silných,aby se jich chameleon mohl zachytit a šplhat po nich, a spousta rostlin.
Podklad terária udělejte ze směsi písku s rašelinou,nebo umělou trávu. aby chameleon mohl vyšplhat zpět nahoru. Dobré odvětrání je nezbytné,nesmí ovšem vytvářet průvan. Udržujte  stálou vysokou vlhkost (normální je 70-80%). Během dne udržujte teplotu 22-27 stupňů,kterou v noci prudce snižte na 10-15 stupňů,aby měla zvířata dostatečný odpočinek.  

 

 

 

 
Korálovky,Lampropeltis mexicana,Lampropeltis Pyromelana,teraristika,vlastní odchov,terária,líhně