Teraristika a korálovky Snake-Lampropeltis

Korálovky,Lampropeltis mexicana,Lampropeltis Pyromelana,teraristika,vlastní odchov,terária,líhně

Vitaminy,minerály

Vitaminy a minerály :

Přirozená strava divoce žijících zvířat je rozmanitější a výživnější než krmná zvířata,maso a zelenina kterou dostávají jejich terarijní protějšky. Proto je třeba stále doplňovat vitamíny a minerály.

U plazů a obojživelníků jsou obratlovci s vnitřní kostrou,kteří ke svému vývoji potřebují vápník (Ca) a fosfor (P) ve správném poměru. Většina těchto živočichů potřebují jedenapůlkrát více vápníku než fosforu.
V přírodě je zdrojem vápníku přirozená a rozmanitá strava,rosa,dešťová voda a hlína zkonzumovaná spolu s potravou. V průměru obsahuje strava jedno procento vápníku. V teráriu bez obsahu křídy,pokud i strava obsahuje nedostatek vápníku,může nepřítomnost tohoto minerálu způsobit rachitidu,která se projevuje houbovitými,slabými a pokřivenými kostmi nebo krunýři ( pokroucené nohy,zesílené loketní klouby,zlomené čelisti a ohnuté zuby),špatnými vejci a deformovanými nebo mrtvými potomky.
Kdo četl můj návod na stavbu vnitřního interiéru terária,již teď určitě pochopil mou preferenci sádry jako podkladového materiálu, pro pozdější sypání vrchního finálního povrchu. Jde právě o dostatečné množství vápníku v okolí chovaných zvířat.
Plaz trpící rachitidou si odvádí vápník z kosti aby si udržel jeho hladinu v krvi. Aby se zcela nezhroutil,nahrazuje kosti větším množstvím pojivové tkáně. Místo silné vrstvy stehenního svalstva se tvoří pevná a tvrdá hmota obalená tenkou vrstvou pojivové tkáně. Pro masožravé živočichy jsou vhodným zdrojem vápníku,malí obratlovci,kousky sépiové kosti,drůbeží drť a vaječné skořápky.
Členovci,vykostěné maso,ovoce a zelenina obecně obsahují vápníku příliš málo, a zvláště pak v nízkém poměru k obsahu fosforu. Tento druh stravy proto vyžaduje přidání vápníku například poprášením multivitaminovým a minerálním přípravkem.
Dodatečným zdrojem vápníku může být také jedna polévková lžíce laktátu vápenatého,kterou zamícháte do 1 litru vody a přidáte do krmení.
Kromě vápníku a fosforu jsou důležité také sodík (NA) a draslík (K),které napomáhají regulaci tělesných tekutin. Hořčík (Mg) je v rozumném množství potřebný při absorbování bílkovin a funkci enzymů.
Takzvaných stopových prvků vyžaduje organizmus jen minimální množství,jejich nepřítomnost však může mít vážné následky.
Jód (I) je důležitý pro správné fungování štítné žlázy,měď (Cu) pro metabolizmus a krevní oběh,mangan (Mn) a zinek (Zn) pro redukci enzymů,selen (Se) umožňuje zužitkování vitamínu E,železo (Fe) je potřeba při vytváření hemoglobinu v krvi a v metabolismu.

 

Vitaminy :
Podle typu živočicha a skladby potravy je nezbytné přidávat do krmení také vitaminy. Nedostatek určitých vitaminů může způsobit potíže a často se sníží odolnost zvířete vůči parazitům a chorobám. Vitaminy A,D,E a K jsou rozpustné v tucích a ukládají se v játrech. Vitaminy B a C jsou rozpustné ve vodě a jejich přebytek se vylučuje močí.

 

Vitamin A : Vyskytuje se ve formě provitaminu v živočišných tucích,např. v játrech a také v karotenu. Nedostatek tohoto vitaminu způsobuje kožní a oční potíže. Například potíže se svlékáním pokožky mohou být způsobeny buď příliš suchým teráriem,nebo nedostatkem vitaminu A. Některé vážné potíže lze přidáváním vitaminu A vyřešit.
Jedna dávka činí 2000-10000 IU (mezinárodních jednotek),na kilogram v potravě ,případně 15000-20000 IU aplikovaných podkožně injekcí u veterináře . PO injekci se zvířata několikrát svlékají.
Předávkování vitaminem A ,potlačuje příjem vitaminu D.

Vitaminy skupiny B : Hojně se vyskytují v kvasnicích ,mase a luštěninách Rozlišujeme několik vitaminu B které číslujeme od 1 do 12. Jejich nedostatek způsobuje kožní a trávící potíže. Kromě vitaminu B je pro správný chod metabolismu důležitý také biotin který nemá vitaminové číslo.
Nedostatek biotinu způsobuje šupinkovitou kůži,oslabení svalstva a zpomalení růstu. Neoplodněná syrová vejce obsahují ovidin,který zbavuje tělo biotinu,i když jen tehdy,pokud je přítomen ve velkém množství. Z tohoto důvodu dávejte plazům jejichž strava obsahuje vejce,pouze vejce oplodněná nebo vařená.

Vitamin B : Je důležitý pro funkce nervového systému. Řada druhu ryb obsahuje látku která rozkládá vitamin B.

Vitamin C : Zvyšuje odolnost živočichů vůči chorobám. Je obsažen ve většině ovoci a jeho nedostatek se vyskytuje jen výjimečně.

Vitamin D : Je pro chovatele zvířat v teráriu nejdůležitější. Je nezbytný pro absorbování vápníku a jeho nedostatek se projevu podobně právě jako nedostatek vápníku.
Předávkování tohoto vitaminu,může způsobit usazování vápníku v orgánech,případně otravu a potíže při růstu kostí. Vitamin D se vytváří také v kůži pomocí ultrafialového záření. Toto záření je přirozeně obsaženo ve slunečním světle,ale neprochází sklem, i když průhledná plastiková deska ho propouští.
Zvířata chovaná ve skleněných teráriích proto potřebují buď ozařování UV-B světlem,nebo dávky vitaminu D,v podobě kapek do vody nebo na krmná zvířata.
Mladým jedincům dávejte 500-1000 IU jednotek na kilogram týdně,dospělým 100-500 IU jednotek týdně,nebo přidejte 10000 IU jednotek do 1 litru pitné vody

Vitamin E : Ovlivňuje například plodnost nebo funkci jiných vitamínů. vyskytuje se hojně v luštěninách a naklíčených výhoncích,například fazolí. Jeho nedostatek způsobuje u plazů problémy s rozmnožováním.

 
Korálovky,Lampropeltis mexicana,Lampropeltis Pyromelana,teraristika,vlastní odchov,terária,líhně