Teraristika a korálovky Snake-Lampropeltis

Korálovky,Lampropeltis mexicana,Lampropeltis Pyromelana,teraristika,vlastní odchov,terária,líhně

Odchov a krmení

Odchov mláďat a krmení :

 
Mláďata nejdříve prorazí ve skořápce vajíčka díru tzv.vaječným zubem.
Snažte se je nerušit,nebo se nevylíhnou, U některých druhů může trvat až dva týdny,než se mládě úplně vyprostí ze skořápky.
Nově vylíhlé hady dejte do plastikové nádoby (1,5-5 litrů),do které dejte kuchyňské ubrousky,malou misku s vodou,místo k úkrytu a několik kousků lávy o které si mohou třít pokožku. Nádobu udržujte ve 30 stupních tepla a ve vysoké vlhkosti,která napomáhá svlékání pokožky.Vodu a papír každý den vyměňujte.
Mladí hadi jsou nervózní a často koušou,je proto lepší je chovat odděleně,abyste je mohli lépe kontrolovat,také však časově náročnější.
Mláďata se obvykle poprvé svlékají po týdnu od vylíhnutí a do té doby prakticky nežerou.
Poté je můžete krmit den starými myšmi,žížalami,kousky ryb a další drobnou kořistí.
Někteří hadi začnou žrát ještě týž den po svlečení kůže,jiným to může trvat až měsíc. Během krmení odstraňte misku s vodou,protože malé myši se mohou lehce utopit.
Jakmile se mladí hadi třikrát nažerou,můžete je prodat,poté co vymáčknutím určíte jejich pohlaví (tuto činnost by však měl provádět pouze zkušený chovatel),případně je přidat k jedincům stejného pohlaví do většího terária  s množstvím úkrytů a nádobou na koupání.

Ještě rada chovatelům korálovek :
Dávání jedinců tohoto druhu k sobě,nedoporučuji,protože, již velké spoustě chovatelů tohoto druhu se stalo že se mláďata navzájem požrala.Ale předpokládám ,že o kanibalistických sklonech korálovek víte,takže je toto spíše poznámka pro začínající chovatele tohoto druhu hadů.

Pokud hadi odmítají potravu,můžete je povzbudit mrtvou kořistí s otevřeným mozkem, (detailně najdete popsáno v sekci „ Moje začátky“). Případně je dejte do velmi malé nádoby s jejich kořistí. Řada druhů korálovek se živí ještěry. Jejich potomci někdy žerou pouze novorozené myši,které otřete o ještěra,aby získaly jeho pach.
 

Násilné krmení :
Ve výjimečných případech můžete hada nakrmit násilně, např. pokud nezačnou žrát po prvním svlékání,nebo pokud viditelně chřadnou.
Jak na to : Uchopte mrtvou  kluzkou kořist pinzetou (kluzkou proto,že ji můžete namočit před krmením do vaječného žloutku,opravdu to dost pomůže). Hada chyťte za hlavou  a trpělivě mu vpravujte potravu do tlamy. POZOR !!! Potravu vpravujte do většího širšího otvoru v tlamě,menší otvor na spodu tlamy je průdušnice.

Vmasírujte potravu hadovi do krku a tlamu mu držte zavřenou,dokud nedosáhne asi třetiny těla. Někdy had začne po násilném nakrmení žrát sám,jindy to musíte provést až desetkrát,ale někdy had prostě žrát nezačne ať děláte co děláte. Znám i chovatele kteří krmí násilně dospělé hady a to od jejich narození.

 
Korálovky,Lampropeltis mexicana,Lampropeltis Pyromelana,teraristika,vlastní odchov,terária,líhně