Teraristika a korálovky Snake-Lampropeltis

Korálovky,Lampropeltis mexicana,Lampropeltis Pyromelana,teraristika,vlastní odchov,terária,líhně

Líhnutí vajec

Líhnutí vajec :


Desatero inkubace vajec plazů

Z ponatků teraristy Pavla Marhoula

Je těžkým zklamáním pro chovatele, toužícího po rozmnožení svých svěřenců, který se už cítil být na pokraji úspěchu, když vyhazuje do popelnice zplesnivělá oplozená vejce anebo vyprošťuje z páchnoucích vajec zcela vyvinutá, leč zcela mrtvá mláďata. A proto bylo na základě vlastních zkušeností sestaveno toto desatero

1. Kondice chovné samice
Naprosto nejdůležitějším předpokladem úspěchu je inkubovat vejce dobře utvořená, tedy od samice v dobré kondici. U kvalitních vajec už na detailech inkubace příliš nezáleží, nedostatečně utvořenému vejci naopak není pomoci. Samice musí být dobře živená (nikoliv však přetloustlá), nesmí trpět karencí vitamínů či minerálních látek. Proto především v období po páření a po kladení (zakládání příští snůšky) věnujeme její výživě zvýšenou pozornost a podáváme vitamíny A, D3, E a B. Důležitá je i psychická kondice. Po odpaření je zpravidla vhodné samici od samce oddělit. Ke kladení musíme připravit samici specifické podmínky: u některých ještěrů je nutné poskytnout dostatečnou vrstvu vlhkého písku; u hadů je vhodné umístit samici před kladením do sterilního prostředí.

2. Ošetření snůšky
Po nakladení doporučuji nechat snůšku oschnout. Jako prevenci proti plísním můžeme vejce pro jistotu ošetřit parami Faltanu. Nikdy se nepokoušíme očistit vejce od nalepeného písku, rašeliny, rašeliníku apod. Jedinou výjimkou, kdy se ukázalo správným vejce umýt, byla snůška kajmanů, znečištěná obsahem vajec rozšlapaných samicí. Slepené snůšky neroztrhávám.

3. Přenášení vajec
Nelíhneme-li si vejce doma, přenášíme je v malé nádobě vycpané naprosto suchou buničinou, toaletním papírem a podobně. Vejce, která mi někteří kolegové nosili v substrátu doslova mokrém jako bahno, se často nepodařilo zachránit.

4. Uložení vajec k inkubaci, substráty
Vejce ukládám do inkubátoru v dózách z umělé hmoty s průhledným víčkem s drobnými větracími otvory, které postačí k zajištění dostatečné cirkulace vzduchu. Na použitém substrátu příliš nezáleží - vcelku s dobrým výsledkem jsem vyzkoušel např. aktivní uhlí, perlit, písek, rašeliník...; jako nejlepší se mi jeví křemelina, pemza a vermikulit. Na molitanu mi vejce mokvala. Vejce ještěrů a hadů nezahrabávám, pouze je volně pokládám - jednotlivě, aby se navzájem nedotýkala - na povrch substrátu. Podle mých zkušeností v přírodě tito plazi také snášejí zpravidla do různých dutin či pod kameny. Jedině vejce želv a krokodýlů zcela zahrabávám. S vejci během inkubace zásadně nemanipuluji.
Použitý substrát přelévám vařící vodou, vypaluji v chemické peci a znovu používám.

5. Vlhkost substrátu
V příliš vlhkém substrátu odumírají vejce dříve než v příliš suchém. Indikátorem správné vlhkosti je filtrační papír, který by se měl po položení na povrch substrátu mírně zkrabatit. Pokud se nasákne vodou a je zcela mokrý, musíme vlhkost snížit dosypáním suchého substrátu; v nadměrném suchu se filtrační papír nezmění. Správná vlkost se v dózách udrží asi po 2 měsíce; při delších inkubačních dobách musíme dolévat převařenou vodu.

Má-li vejce špatně utvořenou skořápku, takže přes ni můžeme vývoj zárodku sledovat jako Dietlův seriál ("televizní vejce"), inkubujeme je v sušším prostředí - jinak by zplesnivělo.

6. Teplota
Inkubační teploty, vhodné pro jednotlivé druhy plazů, se mohou poněkud lišit. Pro většinu druhů je vhodné rozmezí 27 - 30 °C (viz tabulka).

7. Inkubátor
Ze všech variant, které jsem vyzkoušel, se mi nejlépe osvědčilo toto jednoduché řešení: polystyrénová krabice s topným kabelem ve stropě (kvůli kondensaci vody), vylepená zevnitř hliníkovou fólií a se zcela utěsněnými dvířky. Dózy s vejci jsou postaveny na mřížovitých policích. Teplotu udržuje spínací teploměr s přesností na l °C. Za velmi nevhodné považuji veškeré zdroje vlhkosti uvnitř inkubátoru, jako jsou vodní lázně apod., které jen podporují bujení plísní a jejich invazi do vajec. Inkubátor kontroluji minimálně 2 - 3x týdně.

8. Potlačení plísní
Při slabém zaplísnění postačí poprášení 2% Faltanem v Al2O3. Proti silnému bujení je nutné nasadit Propolis rozpuštěný v lihu, kterým lze potřít až 2/3 povrchu vejce.

9. Sledování vývoje vajec
Abychom věděli, jestli jsme vejcům poskytli ty správné podmínky, musíme jejich zdárný či nezdárný vývoj stále pozorovat.

U vajec želv a krokodýlů se do 3 dnů objeví bílý příčný pruh, který nám signalisuje "nastartování" vývoje vejce. Pruh se postupně rozšiřuje, až je nakonec vejce celé bílé.

Vejce většiny ještěrů zvětšují v průběhu první poloviny inkubace svůj objem a velmi výrazně se nafukují (velmi nápadné např. u ještěrek rodu Takydromus) a postupně tmavnou (výjimky: např. Anolis bartschyi).

Hadí vejce svůj objem příliš nezvětšují, a nejsou-li to zrovna "televizní vejce", nelze ani pozorovat žádné výraznější změny barvy.

10. Citlivá asistence při líhnutí mláďat
Jak poznáme, že se mláďata již brzy vylíhnou ?

  • Vejce kajmanů začnou 2 dny před lihnutím kvákat.
  • Naproti tomu želvy se bohužel neozývají vůbec.
  • Hadí vejce zpravidla před líhnutím splasknou. Výjimkou jsou druhy s mimořádně pevnou skořápkou, která tvar vejce udrží až do líhnutí (Elaphe taeniura).
  • Vejce ještěrů před líhnutím příliš splasklá nejsou.

Plazí mláďata prořezávají skořápku vaječným zubem na špičce horního rtu. Několik hodin po líhnutí zub mizí.

Vývoj mláďat z jedné snůšky nebývá zcela rovnoměrný; u hadů je běžný rozptyl vylíhnutí všech sourozenců cca 4 dny. Mláďata, která se vylíhla výrazně později než ostatní, bývají slabší. V případech, kdy se celá snůška musí vylíhnout najednou (krokodýli - vyhrabání samicí, ovoviviparní druhy, např. Epicrates angulifer) se stává, že se část mláďat narodí se žloutkovým vakem, který se postupně vstřebává.

 
Korálovky,Lampropeltis mexicana,Lampropeltis Pyromelana,teraristika,vlastní odchov,terária,líhně