Teraristika a korálovky Snake-Lampropeltis

Korálovky,Lampropeltis mexicana,Lampropeltis Pyromelana,teraristika,vlastní odchov,terária,líhně

Varan nilský

Varan nilský – Varanus niloticus

Zákonná ochrana CITES II.

Varan nilský je velké,sebevědomé zvíře,které se může snadno stát agresivním. Dobře se rozmyslete,než si koupíte toto roztomilé zvířátko.


http://nas.er.usgs.gov/XIMAGESERVERX/2005/20051116160715.jpg

                                          Varanus niloticus


         http://uts.cc.utexas.edu/~varanus/giganteus.gif

                                           Varanus ornatus

Vzhled :
Tento varan měří asi 2 m,má tmavou barvu (zelenou,šedou nebo hnědou) a světlejší příčné pruhy. Nozdry jsou uprostřed mezi očima a špičkou nosu. Mláďata jsou černá s kulatými světle žlutými skvrnami po celém těle. Hlava je štíhlá,zvláště u samečků,v dospělosti je však zavalitější. Ocas tvoří asi 60% délky těla.
Poddruh V.n.niloticus má obvykle na zádech sedm světlých příčných pruhů a černý jazyk. V.n.ornatus má pět pruhů a růžový jazyk. Jinak se oba podruhy blízce podobají.

 

Rozšíření :
Varan nilský obývá téměř celou Afriku kromě severozápadu. Tento druh miluje vodu a vydrží pod hladinou až hodinu. V.n.ornatus pochází ze západoafrických pobřežních oblastí. Žije v lesích a vyhovuje mu větší vlhkost a nižší teploty než poddruhu V.n.niloticus,který obývá otevřenější krajinu. Tito varani umějí skvěle šplhat.

 

Páření :
Varani nilští jsou vzájemně vysoce agresivní. Někdy nemůžete chovat ani samičku a samečka pohromadě. Dávejte je k sobě jen při páření. Jedinci z rovníkových oblastí se páří po celý rok, jihoafričtí varani převážně v červnu a červenci.

 

Odchov mláďat :
Mláďata měří 20-30 cm a líhnou se po 130-220 dnech.Pohlavně dozrávají asi po třech letech,kdy dosáhnou délky 1 metru. Mláďata často podléhají stresu a měli byste je brzy oddělit od sebe.

 

 
Korálovky,Lampropeltis mexicana,Lampropeltis Pyromelana,teraristika,vlastní odchov,terária,líhně