Teraristika a korálovky Snake-Lampropeltis

Korálovky,Lampropeltis mexicana,Lampropeltis Pyromelana,teraristika,vlastní odchov,terária,líhně

Scink alžírský

Scink alžírský – Eumeces algeriensis

Donedávna byl E.algeriensis považován za poddruh E.schneideri , proto se do dneška v mnoha publikacích objevuje E.algeriensis, vizuálně zaměněn za E.schneideri .


                http://homepage.mac.com/jmdelacre/.cv/jmdelacre/Sites/.Pictures/Reptiles3/AYM-EUMECES-2-web.jpg-thumb_269_202.jpg


Vzhled :
Tento druh dorůstá až 40 cm,z čehož ocas tvoří více než polovinu těla. Svrchní strana těla má šedohnědou barvu,s oranžovými,žlutými a černými skvrnkami. Spodní strana je bledě žlutá.  E. algeriensis má na rozdíl od E.schneideri černé šupiny s bílými skvrnkami a nemá na bocích žluté pruhy.

Rozšíření :
E.algeriensis obývá oblasti Maroka a Alžírska . Tito ještěři žijí v teplých písčitých oblastech,někdy i mírně kamenitých.Další druhy rodu Eumeces žijí v polosuchých oblastech jižní Asie,severní Afriky,Střední a Severní Ameriky.

Základní podmínky chovu :
Párek scinků potřebuje stepní terárium o ploše nejméně 100x40 cm . Na dno dejte 5-10 cm vysokou vrstvu písku. Scinkové často leží zahrabaní v písku,ale často jsou i vidět. Teplota by se měla  pohybovat mezi 25-45 stupni,v noci 17-23 stupňů. Kromě bodových světel vytápějte jemně i pomocí podlahového systému ,abyste napodobili teplo stoupající z pouštního písku ohřívaného sluncem.

Určení pohlaví :
Samičky mívají méně pestré zbarvení. Sameček má zavalitější tělo a silnější hlavu.

Páření :
Páření následuje po zimním spánku při denní teplotě 10-20 stupňů,noční 10-15 stupňů a délce dne 6-8 hodin.
Samci zuřivě bojují o samičky a v zápalu mohou někdy samičku vážně zranit na krku. Páření se několikrát denně po dobu několika týdnů opakuje. Po několika úspěšných pářeních samečka odeberte.

Kladení vajec :
Po 6-7 týdnech březosti klade samice 5-20 vajec do dolíku v zemi a po nějakou dobu je střeží. Také je zvlhčuje svou močí. Vajíčka rychle odeberte protože by je scinkové mohli sežrat. Vejce se při teplotě 28-30 stupňů líhnou za 7-10 týdnů.

Odchov mláďat :
Mláďata měří 13 cm a žerou menší porce stravy dospělých. Scinkové se v zajetí rozmnožují jen vzácně,proto není o jejich chovu příliš mnoho známo.

Manipulace a obrana :
Tito scinkové mohou při přenášení ošklivě pokousat. Nesnažte se ruku vytrhnout,ale počkejte až scink stisk uvolní. Tyto scinky lze snadno navyknout na lidský dotek,pokud je budete krmit z ruky a necháte je šplhat vám po ruce.

 
Korálovky,Lampropeltis mexicana,Lampropeltis Pyromelana,teraristika,vlastní odchov,terária,líhně