Teraristika a korálovky Snake-Lampropeltis

Korálovky,Lampropeltis mexicana,Lampropeltis Pyromelana,teraristika,vlastní odchov,terária,líhně

Leguán zelený

Leguán zelený – Iguana iguana

Často chovaný ještěr proslulý snadnou péčí. Chovatelé však dosud bohužel dělají spoustu chyb, které se objeví co nejdříve v sekci „Nemoci“. Ale hlavní chybou je ,že si lidé kupují mladé leguány,aniž by věděli jaké délky mohou dorůstat.


                  http://animaldiversity.ummz.umich.edu/site/resources/tanya_dewey/bigiguana.jpg/medium.jpg


Vzhled :
Dosahuje délky 1,5-2 metry,přičemž trup měří u samce 50 cm,u samice 40 cm. Je to denní stromový ještěr. Má šedozelenou barvu,často s tmavšími pruhy na těle a na ocase. Na hřbetě a kořeni ocasu je hřeben. Pod tupou hlavou visí velký žlutý krční lalok. pod dolní čelistí je velká kulatá šupina.
Podruh I.i.rhinolopha pochází ze severní Kostariky a má na nose dva až tři měkké rohy,na rozdíl od Iguana iguana,který žije v jižní Kostarice.

Rozšíření :
Střední a Jižní Amerika,některé ostrovy v Karibiku. Tento leguán obývá nejrůzněkší biotopy,především pak deštné pralesy,zvláště v blízkosti vody.

Základní podmínky chovu :
Před zakoupením Leguána zeleného si uvědomte,že dospělí jedinec potřebuje terárium velikosti minimálně 200x100x200 cm. Sem se vejde jeden samec a dvě samice (leguáni jsou pospolitá zvířata). Ve větším teráriu můžete chovat více zvířat. Dominantní samci se vzájemně nesnášejí. Mladé leguány můžete vychovat v menším teráriu,které musí být vysoké,se spoustou větví ke šplhání. Leguán zelený,rád odpočívá na vodorovné větvi u stropu terária blízko lampy.
V teráriu napodobujícím deštný prales musí být teplota minimálně 25-30 stupňů,s teplými místy pod bodovými reflektory z lisovaného skla až 35-40 stupňů. Noční teplota je 20-25 stupňů. Zvířata postřikujte každý den po celý rok,ale nesmí pak být příliš mokro (relativní vlhkost 60-80% ve dne,80-100% v noci).
Od prosince do dubna je chladnější,sušší období (teplota 30-35 stupňů přes den,15-20 stupňů v noci).
Terárium musí obsahovat velkou nádobu s vodou,nejlépe ještě vyhřívanou. Leguáni se rádi vyprazdňují nad vodou,což musíte mít na paměti a vodu opravdu velmi často měnit. Leguáni často odfrkávají přebytečné soli,čímž znečišťují stěny terária,které je třeba často čistit.
Nikdy nepoužívejte do terária materiál který by mohl leguán spolknout,jako štěrk a vodu absorbující granule. Od května do září můžete leguány zelené chovat v teplých dnech ve venkovním teráriu. Mohou zůstat i v noci pokud teplota neklesne pod 20 stupňů.

Potrava :
Dieta musí být co nejrozmanitější. Převažuje rostlinná strava. Je zvláštní že téměř nikdo nedává těmto stromovým ještěrům listy stromů. Moji leguáni však velmi ochotně žerou listy vrby i dalších stromů.
Březí samice mají po několik prvních týdnů březosti obrovskou chuť k jídlu,potom však žerou jen velmi málo nebo vůbec. Mláďata do dvou let věku a březí samice krmte asi 15 % živočišné stravy (hmyz namočené suché krmivo pro kočky a vajíčka). Dospělým jedincům dávejte maximálně 5 % živočišné stravy,protože jsou převážně býložraví. Přílišné množství živočišné potravy způsobuje ve věku 3-7 let ledvinové potíže.

Určení pohlaví :
To je velice obtížné. Samec má obvykle krční lalok který je ve věku 1-2 let,o 30 % větší než u samice,hřbetní hřeben,femorální póry 1-4mm (samice 1mm),silnější kořen ocasu,širší hlavu a dominantnější chování. Během období páření je samec často jasně červený,oranžový nebo zlatavé barvy,zvláště u podruhu I.i.rhinolopha.Samci jsou obvykle větší. Podřízení samci často připomínají po nějakou dobu samice.

Páření :
Ve volné přírodě probíhají námluvy a páření na počátku období sucha,většinou od listopadu do ledna. V zajetí tomu však bývá jinak. Pokud se párek leguánů jeden druhému líbí,nastanou dlouhé námluvy provázené kýváním hlavy a následně dochází k páření. Páření můžete také stimulovat oddělením samečka od samičky. Čas od času se samičky pokouší také pářit mezi sebou.

Kladení vajec :
Ve volné přírodě kladou leguáni vejce v suchém období od února do dubna, 2-2,5 měsíce po páření. Samice klade 20-40 (někdy až 80) vajec do vlhké,písčité půdy. V přírodě to může být na břehu řeky nebo na ostrůvku v řece. Do terária dejte 40 cm hlubokou krabici,která je dost velká aby se do ní vešla samice a mohla zde zahrabat vejce. Krabice by měla mít úzký otvor ( například vyrobený z trubky). Vytápějte ji na teplotu 30 stupňů, a to buď infračervenou lampu ze shora,nebo podlahovým vytápěním. Krabici naplňte vlhkou směsí rašeliny a písku.
Vejce vyhrabte co nejdříve . Pokud nemá samice k dispozici vhodnou nádobu,zadrží vajíčka,což může mít vážné následky. Nutnost operace,neplodnost,případně úhyn samice.
Někdy poslouží ke kladení také otevřená nádoba naplněná hlínou,případně samice upustí vejce přímo z větve.
Oplodněná vejce mají rozměry asi 38x27mm,zatímco neoplodněná bývají menší.Vajíčka uložená ve vodou nasáklém vermikulitu (poměr 1:1),rašeliníku a pod. a uchovávaná při teplotě 28-30 stupňů se líhnou po 65-90 dnech (může to však trvat i 115 dní). Při vyšší teplotě se líhne více samečků. Ve volné přírodě spadá líhnutí do období dešťů od května do června.

Odchov mláďat :
Jasně zelená mláďata leguánů asi 6 cm dlouhá se 17 cm dlouhým ocasem,chovejte společně v menším teráriu, zpočátku stačí 50x50x100 cm poté 100x60x100 cm. Nebudou tak plachá a příklad ostatních je donutí k přijímání potravy. Odolnost vůči chorobám zvýšíte,pokud do potravy přimícháte trochu trusu dospělých a zdravých jedinců,případně zahradní prsti. Dřevěné hobliny mohou způsobit ucpání vnitřností. Mláďata nesmějí růst příliš rychle. Po roce by hlava a trup měla měřit asi 15 cm.
Leguán zelený pohlavně dospívá po 3-4 letech,souboje o nadvládu v teráriu začínají však už v jednom roce života. Jakmile se utvoří hierarchie souboje ustanou. Totéž platí pro nové přírůstky.

Manipulace a obrana :
Leguáni nezvyklí na přenášení mohou sekat ocasem,škrábat a kousat. Taková zvířata přenášejte v kožených rukavicích. Opravdu doporučuji,sám jsem byl několikrát ošklivě podrápán dospělým samcem,mají drápy skutečně jako břitvy.
je však lepší je odmalička učit navykat na lidský dotek,proto je co nejčastěji krmte z ruky. Subadultního nebo dospělého divokého leguána zkrotíte jen s velkou dávkou trpělivosti a za cenu mnoha krvavých škrábanců. Při přenášení si položte leguána na paži,pevně ho držte ve výši očí,mluvte na něj a postupně stisk uvolňujte. Položte ho teprve až se uklidní.


               Obrázek “http://www.napleszoo.com/Plants_Animals/images/iguana.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.


 

 

 
Korálovky,Lampropeltis mexicana,Lampropeltis Pyromelana,teraristika,vlastní odchov,terária,líhně