Teraristika a korálovky Snake-Lampropeltis

Korálovky,Lampropeltis mexicana,Lampropeltis Pyromelana,teraristika,vlastní odchov,terária,líhně

Leg.obojkový

Leguánovec obojkový – Crotaphytus collaris

Hodně živý ještěr se silným skusem


Vzhled :
Jednotlivé poddruhy tohoto 20-35 cm dlouhého ještěra se od sebe mírně barevně odlišují. Základní barva je zelená,žlutá nebo hnědá.Tělo měří 9-14 cm,často má světlé skvrny a tmavší pruhy. Okolo krku je černobílý „límec“. Jsou to denní,zemní ještěři,kteří mají velkou hlavu. Jsou plaší,nervózní a mají sklon ke kousání,mohou se však brzy ochočit.

Rozšíření :
Polopouště,skalnaté planiny a otevřené zalesněné oblasti Utahu,Missouri,Texasu,Arizony a severního Mexika.

Základní podmínky chovu :
Pro párek ještěrů připravte velké stepní terárium velikosti minimálně 100x40x40 cm.Tito ještěři poměrně hodně pobíhají. Teplotu udržujte 25-25 stupňů,pod lampami 45 stupňů,v noci snižte na 20 stupňů. C.collaris miluje slunce. Z kamenů postavte dostatek úkrytů. Tyto ještěry můžete chovat ve velkých teráriích společně s leguány čukvala Sauromalus spp.

Krmení :
Hmyz myší mláďata,občas ovoce nebo zelenina. Ve volné přírodě se také živí jinými ještěry,téměř stejně velkými,jako jsou sami. Dejte jim misku s vodou a každé ráno postřikujte.

Určení pohlaví :
Sameček má jasnější zbarvení,větší hlavu,silnější tělo a rozšířený kořen ocasu. Pohlavně dospělý sameček má modrozelený nebo oranžový krk. Březí samice má červenooranžové skvrny a pruhy na krku.

Páření :
Nechte tyto ještěry 2 měsíce zimovat při teplotě 10-15 stupňů. Páří se od dubna do června. Březí samice má na bocích červenavé zbarvení. Během období páření mohou být samci vzájemně agresivní. Tento druh se v zajetí rozmnožuje jen vzácně.

Kladení vajec :
V létě klade samice 4-6 vajec do vlhkého písku. Jakmile se samice začne zaoblovat,dejte písek do jednoho koutu terária.

Manipulace :
Tento ještěr dokáže skákat na krátkou vzdálenost,někdy používá dokonce jen zadní nohy. Dejte jednu ruku před zvíře a druhou ho jemně uchopte pod břichem.

 
Korálovky,Lampropeltis mexicana,Lampropeltis Pyromelana,teraristika,vlastní odchov,terária,líhně