Teraristika a korálovky Snake-Lampropeltis

Korálovky,Lampropeltis mexicana,Lampropeltis Pyromelana,teraristika,vlastní odchov,terária,líhně

Gekončík skvrnitý

Gekončík skvrnitý – Eublepharis macularius

Ideální gekon pro začínající chovatele ještěrů.


http://www.froggieb.com/Reptiles/Leos/leos0305003.JPG


Vzhled :
Podčeleď Eublepharinae (gekončíci) má narozdíl od ostatních gekonů pohyblivá oční víčka a prsty bez lamel. Gekončíci dorůstají až 25 cm. mají bílou podkladovou barvu s mnoha černými nebo hnědými skvrnami a bradavičnaté tělo. Ocas je o něco kratší než trup a hlava a  vypadá jako by byl článkovaný. Stejně jako další gekončíci je E.macularius aktivní v ncoi a za soumraku.

Rozšíření :
Východní Irán,Afghánistán,Pákistán a severozápadní Indie (polosuché biotopy).

Základní podmínky chovu :
Pro párek gekonů použijte stepní terárium o velikosti minimálně 60x30x30 cm.Je však lepší chovat více jedinců ve větším teráriu. Samečci jsou často vzájemně agresivní.Postavte hodně úkrytů,například z dlažebních kostek a dno pokryjte pískem. Terárium vytápějte na 25-35 stupňů,bodovými wolframovými žárovkami a podlahovým vytápěním. V noci snižte teplotu na 20 stupňů.

Krmení :
Krmte množstvím hmyzu,novorozenými myšmi a krysami,občas také dobře nakrájeným ovocem. Dospělý gekon sežere až 10 kusů hmyzu třikrát týdně. Krmení mladými hlodavci napomáhá rozmnožování.Gekončíci mají velkou spotřebu vápníku. Jsou aktivní v noci a za  soumraku.Dejte jim misku s vodou.

Určení pohlaví :
Dospělý samec má větší anální póry a zduřelý kořen ocasu (dvě maličké kuličky za kloakou),má robustnější stavbu těla a širší hlavu.

Kladení vajec :
Zimní spánek při teplotě 10-15 stupňů není bezpodmínečně nutný. Samička klade 5-10x do roka dvě vajíčka s tenkou skořápkou do vlhké směsi rašeliny a písku,nebo rašeliníku. Vejce pravidelně vybírejte a uchovávejte je v suchém vermikulitu.Při teplotě 28 stupňů se po 3 měsících líhnou převážně samičky,při 32 stupních se po 1,5 měsíci líhnou převážně samečkové.

Odchov mláďat :
Při chovu tohoto druhu nebývají zpravidla problémy. Malý gekoni měří 7-8 cm a hodně žerou.,až 5 kusů drobného hmyzu denně. Dejte pozor aby nesežraní cvrčci příliš nevyrostli,protože by mohli gekony pokousat. Mláďata ráda lehávají v nádobě s mokrým rašeliníkem. Pohlaví lze určit po 6-12 měsících.

 
Korálovky,Lampropeltis mexicana,Lampropeltis Pyromelana,teraristika,vlastní odchov,terária,líhně