Chameleon Pardálí – Chamaeleo pardalis
Zákonná ochrana CITES II.
tento druh se snadno chová i rozmnožuje.
Vzhled :
Zbarvení tohoto druhu je neobyčejně rozmanité. samec je obvykle zelený,může však být i černý s bílými nebo červenými skvrnami. Má také světlý podélný pruh. Dorůstá délky a si 50 cm a má na hlavě malou přilbu. Samička měří asi 35 cm a je zaoblenější. Má žlutavou,šedou,růžovou nebo fialovou barvu. Kůže hrdelního vaku je mezi šupinami u samců zelená,u samic červenooranžová.
Rozšíření :
Tento chameleon žije na severu Madagaskaru a obývá teplé ostrovní a pobřežní biotopy (okraje lesů,křoviny a ornou půdu) s vysokou vlhkostí. Období dešťů trvá od listopadu do března. Tito chameleoni žijí v blízkosti člověka v otevřených listnatých a křovinatých oblastech,nikdy však ve vyšším počtu.
Základní podmínky chovu :
Jidinci tohoto druhu bývají poměrně agresivní vůči ostatním chameleonům a jsou často velice aktivní. V teráriu o velikosti minimálně 50x50x100 cm chovejte pouze jeden exemplář,případně několik jedinců v pokojovém teráriu nebo zimní zahradě. Zajistěte dobré větrání a teplotu 22-28 stupňů.,pod lampami 35 stupňů. Tito milovníci tepla potřebují hodně světla včetně ultrafialového záření. Každé ráno postřikujte,aby vlhkost dosahovala 70-100 %. Vrstva půdy pro kladení vajec musí být nejméně 30 cm vysoká.
Rozmnožování :
Pokud není samička připravena k páření,zaujme výhružný postoj. Otevře ústa a nafoukne tělo. Samička ochotná k páření není po několik prvních dní agresivní. Březí samice získá několik dní po páření jasnou barvu.
3-6 týdnů po páření klade samice 16-44 vajec. Při stálé teplotě 26 stupňů se vejce líhnou po 170-362 dnech. Mláďata mají tmavě hnědou barvu. Samečci však po několika dnech změní barvu na šedou,zatímco samičky jsou jasně pískově žluté. Po čtyřech měsících samečkům zesílí kořen ocasu a objeví se červené skvrny na břiše. Tito chameleoni dospívají po 9-12 měsících.