Teraristika a korálovky Snake-Lampropeltis

Korálovky,Lampropeltis mexicana,Lampropeltis Pyromelana,teraristika,vlastní odchov,terária,líhně

Cham. jemenský

 

Chameleon jemenský – Chamaeleo calyptratus

 

Tento druh je poměrně nenáročný na chov a snadno se množí.

Vzhled : Sameček poddruhu C.c.calyptratus  měří 50 cm a na hlavě má 6 cm vysokou přilbu.Zdravý,klidný samec má překrásnou tyrkysovou barvu se čtyřmi žlutozelenými příčnými pruhy,modrými skvrnami a hnědými proužky. Sameček má také na zadních nohou ostruhy,a to už od mládí. Samice dorůstá asi 35 cm a má menší helmu i ostny na krku. Má převážně zelenou barvu s bílými skvrnami. Samice se dožívá tří a samec pěti let.
Příslušníci poddruhu C.c.calcifer jsou menší (30 cm) a mají méně výrazné zbarvení. Není však jisté,zda se jedná skutečně o poddruh.

Rozšíření : Tito chameleoni žijí v Jemenu a Saúdské Arábii na zalesněných náhorních plošinách,zarostlých březích řek a jezer,nebo v teplých pobřežních oblastech. Podnebí je poměrně suché.

 
Základní podmínky chovu :
Tento druh chovejte v pokojovém teráriu,případně ve voliéře z pletiva  rozměrů min. 120x100x100 cm pro jednoho samce a až tři samičky.Důkladně větrejte a udržujte denní teplotu 28-32 stupňů,pod lampami 35 stupňů. Teplotu v noci snižujte na 18-25 stupňů. Dno pokryjte pískem a pokud možno osvětlujte ultrafialovým zářením. Každé ráno lehce postřikujte vodou aby vlhkost dosahovala 50-70%. Od dubna do září zvýšeným postřikováním napodobujte deštivé období. Tito chameleoni ochotně pijí z misky s vodou.Samečci bývají výjimečně agresivní,a to jak vůči jiným chameleónům,tak vůči ostatním samcům svého druhu.

 
Potrava :
Jedná se o převážně masožravý vzduch. Mláďata v růstu i březí samice sežerou až pět porcí potravy denně. Někdy se živí také listy,květy a ovocem (pampelišky,datle fíky). Někteří odborníci tvrdí že C.c.calyptratus potřebuje dodávat vitamín A,proto dávejte cvrčkům několik hodin před zkrmením chameleónům strouhanou mrkev.

Páření :
Samečci se většinou páří ochotně a začnou se předvádět okamžitě jakmile spatří    samičku.Samička,která není připravena k páření,změní barvu na tmavě zelenou a černou s běložlutými skvrnami.

Kladení vajec :
30-40 dní po páření klade samička vajíčka do 30 cm vysoké vrstvy vlhkého písku. C.c.calyptratus klade 50-90 vajec,C.c.calcifer pouze 25-40. Vajíčka uložte do směsi vody s vermikulitem nebo rašeliníkem,kde se při teplotě 26 stupňů líhnou po 160-170 dnech. Po 21 týdnech substrát o něco více zvlhčete (deštivé období). Mláďata měří 7 cm,mají zelenou barvu s bílými skvrnami.
Samčí ostruhy jsou patrné hned po vylíhnutí. Samička je v ideálních podmínkách připravena k páření dva měsíce po nakladení vajec.

Obrázek “http://www.careandbreeding.com/calyptratus/grafika/galerie/calyptratus/stredni/25.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.

 

 
Korálovky,Lampropeltis mexicana,Lampropeltis Pyromelana,teraristika,vlastní odchov,terária,líhně