Teraristika a korálovky Snake-Lampropeltis

Korálovky,Lampropeltis mexicana,Lampropeltis Pyromelana,teraristika,vlastní odchov,terária,líhně

Ag.vousatá

Agama vousatá – Pogona viticeps


http://www.reptilienworld.de/images/viticeps.jpg

Tento oblíbený ještěr se zajímavým chováním se snadno chová a množí,i lehce ochočí.Vousaté agamy z rodu Pogona jsou ideální alternativou pro ty chovatele,pro něž je leguán zelený příliš velký.

Starší rodový název je : Amphibolurus
Možný nový rodový název : Acanthodraco

 

Vzhled :
Tento ještěr měří 50-60 cm,má světle hnědou až hnědou barvou a po stranách hlavy má dlouhé kožní výrůstky,poněkud připomínající vousy. Tělo je vodorovně zploštělé a pokryté měkkými ostny.

Rozšíření :
Polopoušť a otevřené lesnaté oblasti Austrálie. Tato Zemní agama umí dobře šplhat.

Chování :
Agamy vousaté jsou denní živočichové. Už mláďata spolu komunikují pomalým kýváním nohama. Dospělé samičky se tak chovají vůči samečkům.
Ve výhružném postoji se zploštělým tělem se natočí ke straně a nafouknou temně černé vousy. Někdy i doširoka rozevřou čelisti. Do široka otevřená ústa také slouží k ochlazování.

Základní podmínky chovu :
Tito aktivní ještěři potřebují velké pouštní terárium. Rozměry by měly být minimálně 150x50x50 cm pro jednoho samečka a dvě samičky.. Pro jediný exemplář 100x40x40 cm. Udržujte teplotu 30 stupňů,pod lampami 45-50 stupňů.
Samečci agam vousatých nesnášejí společnost jeden druhého a to dokonce i když spolu vyrostli. V takovém případě se nevyhnete soubojům,které mohou být velice ostré. Je mnohem lepší méně dominantního samce ihned odstranit. Příliš mnoho zvířat v teráriu také způsobuje stres,agresivitu,zranění,ukousnuté nohy a další části těla. Samečci také mohou náhle projevit agresivitu vůči ještěrům jiného druhu a vážně jim ublížit.

Z vlastní zkušenosti musím říci,že agama vousatá má opravdu silný stisk. Byl jsem před časem pokousán dospělým samcem,při aktu páření. Nebyl jsem schopen se nadále dívat na štvaní samičky a chtěl jsem,ne příliš chytře, samičku na chvíli vyndat z terária. Samec se do mě pustil a jeho kousnutí nebylo opravdu nic příjemného. Samci se chovají opravdu maximálně teritoriálně a své teritorium doslova někdy fanaticky brání proti všem vetřelcům včetně mně a to hlavně v období páření.

Samečci jsou vždy připraveni k páření a samičky doslova štvou,čímž jim samozřejmě způsobují obrovský stres. Samičky jsou pak neustále březí a má až 4 vrhy mláďat do roka,ze kterých se však sotva zotaví. Proto je lepší dát samečka do jiného terária o rozměrech minimálně 100x40x40 cm a vrátit ho k samičce jen několik dní před pářením.

Potrava :
Různé druhy hmyzu,drobní hlodavci,vajíčka,konzervy pro psy a kočky,ovoce a zelenina.Živočišné bílkoviny by měli tvořit 75 % stravy. Dospělé agamy vousaté žerou poměrně hodně,nejméně 25 cvrčků týdně a příležitostně myši a také mláďata potkanů. Agamy rychle tráví a mají velký objem výkalů,takže jsou proslulé svým zápachem. Výkaly pravidelně odstraňujte,prosívejte písek a dvakrát do roka písek vyměňte. Postřikujte agamy dvakrát týdně,protože raději pijí kapičky vody než z misky.

Určení pohlaví :
U agamy rodu Pogona lze pohlaví úspěšně určit pouze těsně před pářením. Sameček má větší,tmavší femorální a anální póry a je poněkud robustněji stavěný. Během období páření jsou samečkovy vousy úplně černé. Samička však může rovněž částečně zčernat.

Páření :
Vytvořte agamám osmi týdenní období zimního odpočinku při denní teplotě 20-25 stupňů a v noci 15-20 stupňů. Před pářením někdy dochází ke kývání hlavou a kousání. pokud už je s největší pravděpodobností samička oplodněná,despotického samce oddělte.

Kladení vajec :
Oplodněná.dobře živená samička se po několika týdnech začne zakulacovat a v podbřišku se objeví bouličky. Do terária dejte minimálně 10 cm vysokou vrstvu substrátu,případně nádobu s vlhkou hlínou. Samička si vyhrabe dolík ,do kterého naklade 10-30 vajec. potom vajíčka zahrabe a uhladí hlínu svým plochým tělem.
10 cm velká mláďata se líhnou při teplotě 32 stupňů po 55 dnech,při 28 stupních po 75 dnech. Při nižší teplotě se rodí více samiček,při vyšší více samečků.

Odchov mláďat :
V teráriu velikosti 100x50x50 cm, chovejte maximálně 10 mláďat stejné velikosti. Dávejte na ně dobrý pozor,protože zejména v malém teráriu může dojít k ukousnutí ocasu nebo prstů. Stává se to také,pokud mají mláďata nedostatek hmyzí potravy. Pokud možno chovejte mláďata odděleně. Mladé agamy vousaté začnou poměrně brzy žrát zelenou potravu. Je důležité je denně postřikovat vodou,protože v tomto období hodně pijí. Vodu i potravu doplňujte vitamíny a minerály. Pokud je to možné,osvětlujte ultrafialovým světlem. Agama vousatá pohlavně dospívá za 1-2 roky. Příliš rychlý růst a množení však není vhodné.

       Obrázek “http://rtr-total.dk/reptil/2Skagagamer.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.

 
Korálovky,Lampropeltis mexicana,Lampropeltis Pyromelana,teraristika,vlastní odchov,terária,líhně