Teraristika a korálovky Snake-Lampropeltis

Korálovky,Lampropeltis mexicana,Lampropeltis Pyromelana,teraristika,vlastní odchov,terária,líhně

Ag.kočinčinská

Agama kočinčinská - Physignathus cocincinus


http://www.pxtx.com/bbs/UploadFile/200311241332553957.jpg


Divoký ještěr,který potřebuje velkou vodní plochu s dobrým filtrem.

Vzhled :
Tento ještěr měří až 80 cm,hlava a trup 20-25 cm. Má světle až tmavě zelenou barvu s tmavšími pruhy na ocase. Za velkou hlavou má malou krční kapsu. Na zádech a ocase má hřeben.

Rozšíření :
tato stromová agama žije poblíž vodních ploch v tropických pralesích jihovýchodní Asie.

Základní podmínky chovu :
Jeden sameček a 1-2 samičky potřebují ripárium (příbřežní terárium) o rozměrech minimálně 150x50x60 cm. Toto vodomilné zvíře potřebuje velkou vodní plochu s výjimečně čistou vodou,dobře filtrovanou a často vyměňovanou. Agamy kočinčinské a zvláště exempláře odchycené ve volné přírodě ,jsou divoká stvoření,která se často vrhají proti sklu terária.Protože se vyprazdňují do vody,poranění úst se v běžném tropickém pralesním teráriu rychle infikují , i kdybyste vodu měnili každý den. Rány často hnisají až na čelist a mohou vést až k úhynu zvířete. Pokud vodu dobře filtrujete rány se zahojí.
Tito ještěři rádi lehávají na větvi nad vodou. Takové místo vytápějte na 40 stupňů,přičemž každé zvíře musí mít svůj vlastní reflektor. Ve zbytku terária by měla teplota dosahovat 28-32 stupňů a vlhkost 80-90%.

 
Potrava :
Hmyz ,myši,žížaly,slimáci a hlemýždi,konzervy pro kočky. Asi 25% diety by mělo tvořit ovoce.

Určení pohlaví :
Od dosažení jednoho roku má sameček větší hřbetní hřeben,větší a silnější hlavu i tělo.,ztluštěný kořen ocasu,větší femorální póry a větší modrožlutou  krční kapsu.

Páření :
Páření podpoříte vytvořením zimního období odpočinku při teplotě o 5 stupňů nižší než obvykle a o 4 hodiny kratšího umělého dne. Agamy kočinčinské mají při páření typické chování ještěrů včetně kývání hlavou a kousání.

Kladení vajec :
Počátkem roku Leden – Březen klade samička 6-17 bílých vajec,které zahrabe do 10-25 cm hlubokého dolíku v kypré vlhké půdě. samičky poměrně ostře zápasí o místo ke stavbě hnízda. Při teplotě 30 stupňů se vejce líhnou po 60 dnech,při 25 stupních po 75 dnech.

Odchov mláďat :
Nově vylíhlá mláďata měří asi 14 cm. Mají poměrně velkou hlavu a jsou olivově až tmavě zelené barvy s světlými příčnými pruhy,nemají však ještě hřeben. Mláďatům postavte velký,10 cm hluboký bazén s vodou,zabírající až polovinu terária. Vodu pečlivě filtrujte nebo každý den vyměňujte. Krmte hmyzem a žížalami. Samečci začnou růst až po 6 měsících,kdy se také začne projevovat teritoriální soutěžení.

Manipulace : Agama kočinčinská není příliš klidné zvíře.Snažte se zvířata naučit navyknout na lidský dotek krmením z ruky a občasným chováním na ruce. Později se vám to vyplatí.

http://www.repti.net/reptile_picture/Physignathus+cocincinus_17316.jpg

 
Korálovky,Lampropeltis mexicana,Lampropeltis Pyromelana,teraristika,vlastní odchov,terária,líhně